20 / 05 / 2024

Murat Kurum: Kentsel dönüşümde 3 temel kriterimiz var!

Murat Kurum: Kentsel dönüşümde 3 temel kriterimiz var!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, "3 temel kriterimiz var. Birincisi yerinde dönüşüm. İkincisi de rızaya dayalı ve gönüllü dönüşüm yapacağız. Üçüncüsü de süratli dönüşüm" dedi...


Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Yenişehir Mahallesi'nde imar bilgilendirme toplantısında, vatandaşlarla bir araya geldi. 


Söz konusu bölgede, bin 90 bağımsız alan olduğunu ifade eden Bakan Kurum, "Dolayısıyla burada artış yapmış olmayacağız. Burada TOKİ'nin karı olsun anlayışıyla bu işe girmiyoruz. Yoğunluk artsın istemiyoruz. Yatay mimariyle devam edelim. Özümüzü kültürümüzü yansıtacak projeleri birlikte yapalım istiyoruz." dedi.


Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; Kurum, hızlı ve kararlı şekilde çalıştıklarını anlatarak, vatandaşların da rızası olduğu zaman Kartal'daki gibi hızla projeyi gerçekleştireceklerini belirtti. 


Vatandaşları en güzel alanlarda kira yardımıyla misafir edeceklerini belirten Bakan Kurum, en kısa sürede inşaatları tamamlayarak sağlıklı güvenli konutlarda oturmalarını sağlayacaklarını söyledi. 


Kurum, 2010 yılından beri konunun gündemde olduğunu hatırlatarak buna rağmen çok fazla yol alınamadığını ifade etti. Dönüşümde 3 temel kriterleri olduğuna dikkati çeken Kurum, sözlerini şu şekilde sürdürdü;


"3 temel kriterimiz var. Birincisi yerinde dönüşüm. Yine komşunuzla o proje sonunda beraber yaşayacaksınız. Kimseyi yerinden etmeyeceğiz. İkincisi de rızaya dayalı ve gönüllü dönüşüm yapacağız. Belediyecilik anlayışımız gönül belediyeciliği. Kentsel dönüşümde de gönüllü dönüşüm yapmak zorundayız. O yüzden burada da sizlerin rızası çerçevesinde bu dönüşümü yapacağız. Üçüncüsü de süratli dönüşüm. En kısa zamanda riskli binalardan sizi alarak kira yardımlarınızı yaparak misafir edeceğiz. En kısa zamanda da konutlarınıza yerleştireceğiz."



Önerilen Bağlantılar : TOKİ indirim 2016