Murat Kurum: Kentsel dönüşümde ısrarlıyız!


 Murat Kurum: Kentsel dönüşümde ısrarlıyız!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum yaptığı açıklamada "Depremler ve çöken kaçak binalar, kentsel dönüşüm ısrarımızın ne kadar haklı olduğunu bir kere daha gösterdi. Halkımızın can ve mal güvenliği için kentsel dönüşüm şart." dedi.
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Karapınar'da gerçekleştirilen mitinge katıldı. Kurum, vatandaşın rızasının olmadığı hiçbir projeyi yapmayacaklarını, yapılmasına da izin vermeyeceklerini belirtti.


Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, Bakanlık olarak ülkenin gelişmesi, kalkınması, vatandaşların yaşam standartlarının yükselmesi için çalışma başlattıklarını belirten Kurum, kentsel dönüşümün bu anlamda önemli bir konu olduğunu söyledi.


"2030 yılına kadar; her yıl 300 bin konutu dönüştüreceğiz"


Kartal'da çöken binanın üzüntüsü içerisinde olduğunu söyleyen Bakan Kurum, şöyle konuştu: "Son günlerde yaşanan orta şiddetli depremler ve çöken kaçak binalar, kentsel dönüşüm ısrarımızın ne kadar haklı olduğunu bir kere daha gösterdi. Halkımızın can ve mal güvenliği için kentsel dönüşüm şart. Bunun için 81 ile genelge gönderdik. 3 ay içinde riskli binaların tespitinin yapılmasını istedik. Riskli hiçbir binada bir tek vatandaşımızın oturmasına izin vermeyeceğiz. İnşallah 2030 yılına kadar her yıl 300 bin konutu dönüştüreceğiz. 6 milyon 700 bin konutumuzu hep birlikte geleceğe hazır hale getireceğiz. Karapınar'ın da kentsel dönüşüme ihtiyacı olduğunu biliyorum. İnşallah 2019 yılı Karapınar’da kentsel dönüşüm yılı olacak."


''Karapınar'a 36 bin metrekarelik millet bahçesi''


Karapınar'ın ve ülkedeki diğer il ve ilçelerin bütün ihtiyaçlarını çözmeye yönelik çalışmalar yaptıklarını belirten Kurum, ilçeye yapımı devam eden ve yapılması planlanan projelerini açıkladı. 81 ilde millet bahçesi yapmayı planladıklarını söyleyen Karapınar'a da 36 bin metrekarelik alanda millet bahçesi yapacaklarını müjdeledi.

Murat Kurum kentsel dönüşüm açıklamaları , Murat Kurum dönüşüm , türkiye kentsel dönüşüm 2019 ,