22 / 04 / 2024

İmar barışında yüzde 100 katılım gerekli!

İmar barışında yüzde 100 katılım gerekli!

Kentsel dönüşümde olduğu gibi imar barışında da bazı hak sahipleri sürecin tıkanmasına sebep oluyor. 20 daireli bir apartmanda eğer 1 kişi hayır derse tapu verilmiyor.


Milyonları yakından ilgilendiren ve sorunlu yapılara yasallık kazandıran imar affı bazı vatandaşlar için zorlu bir süreç olarak geçiyor. İki aşamalı imar barışında, yapı kayıt belgesi için anlaşamayan komşular olduğu gibi ikinci aşamadaki tapu alımında da bazı sıkıntılar yaşanabiliyor. 


Hüriyet Gazetesi'nden Gülistan Alagöz'ün haberine göre imar barışında birinci aşamada başvuru yapıp ödeme yapan kişiler yapı kayıt belgesini alıyor. Bu belge ile mülkiyet yasal hale geliyor, idari para cezası veya yıkım kararı ortadan kaldırılıyor. Fakat bu aşamaya bazı komşular katılmak istemeyince süreç tıkanıyor.


İkinci aşamada ise ilk aşamada ödenen miktar kadar bedel ödenerek tapu alınıyor. Bu aşamada uzlaşma sorunu da yaşanıyor, bu işlemler için yasa ‘yüzde 100 katılım’ istiyor. 20 daireli bir apartmanda 1 kişi bile katılmazsa diğer 19 kişi de tapu yolunda çaresiz kalıyor.


İmar barışında yüzde 100 katılım gerekli!


Tektaş İmar Barışı Uzmanı ve İnşaat Yüksek Mühendisi Hakan Çatalkaya, ilk aşamada olan yapı kayıt belgesi alımında yüzde yüz anlaşma olmasa da ilerlemenin mümkün olduğunu belirtti. Çatalkaya; “Örneğin 10 daireli bir apartmanda 1 kişi dışında 9 kişi imar barışından faydalanmak istiyor. İşlemler yapılır, o ödeme yapmayan 1 kişinin de ödemesi diğer hak sahiplerince yapılır ve yapı kayıt belgesi alınır. Böylece ilgili yapı hakkında para cezası ya da yıkım kararı varsa bunlar kalkar. Sonra ödeme yapmayan kişi yerine ödeme yapan hak sahipleri ödedikleri tutar kadar bu kişiye icra takibi başlatır. Anlaşma yapmayan kişi o bedeli ödemezse evi elden gidebilir. 10 kişi adına tek kişi de aynı işlemleri yapabilir” diye konuştu.


TAPUDA SORUN ÇIKIYOR


İşin uzmanlarına göre asıl uzlaşma sorunu tapuda yaşanıyor. Çünkü bu aşamada 1 kişi dahi eksik olsa süreç ilerleyemiyor. Bu konuda birçok örnekle karşılaştıklarını söyleyen Çatalkaya şu şekilde konuştu: “Şu an imar barışında ağırlık 1. aşamada. Birkaç ay sonra başvuru süresinde sona yaklaşınca ikinci aşamaya geçilecek ve bu tip sıkıntılar daha da artacak. Tek parsele birden fazla bina bulunması durumunda da aynı sorun var. Aynı parseldeki tüm hak sahiplerinden katılım isteniyor.”


Bakanlık belli bir oranda değil yüzde 100 katılımla imar barışı başvurusu istiyor. Vatandaşlardan sıkça bu konu ile ilgili bir düzenleme talebi gelse de bakanlık bu konuya sıcak bakmıyor. 


17 MİLYAR GELİR 


Mülkiyet ve imar sorunu olan yapılara yasallık kazandıran imar barışı uygulaması 31 Aralık 2017'den önce ruhsatsız yahut ruhsatlı ancak proje eklerine aykırı olan tüm yapıları kapsıyor. İmar barışına başvuruların 31 Aralık tarihinde sona ermesi beklenirken, 6 ay daha uzatıldı. Vatandaşlardan gelen yoğun talep üzerine başvuruların 15 Haziran, ödeme süresinin ise 30 Haziran 2019’a uzatıldığı açıklandı. Geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamaya göre bugüne kadar imar barışı için yaklaşık 10 milyon bağımsız birim adına başvuru yapıldı ve toplam 17 milyar lira da ödeme gerçekleştirildi.


Düşük faizli imar barışı kredisi veren bankalar!
İmar barışı başvuruları 15 Haziran'a uzatıldı!