14 / 06 / 2024

İmar barışının uzayıp uzamayacağı 31 Aralık'ta belli olacak!

 İmar barışının uzayıp uzamayacağı 31 Aralık'ta belli olacak!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, imar mevzuatına aykırı yapıların kayıt altına alındığı imar barışında süre uzatımı yapılıp yapılmayacağı kararını 31 Aralık'ta açıklayacaklarını duyurdu...


Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, imar mevzuatına aykırı yapıların kayıt altına alındığı imar barışında süre uzatımı yapılıp yapılmayacağı hususu 31 Aralık 2018 tarihinde kararın açıklanacağını belirtti.


Kurum, imar mevzuatına aykırı yapıların kayıt altına alındığı imar barışında süre uzatımı yapılıp yapılmayacağına ilişkin olarak, “Vatandaş İmar Barışı’nın uzatılmasını istiyor. Talep beklentinin üzerinde, 31 Aralık’ta kararımızı verip açıklayacağız” diye konuştu.


Milliyet Gazetesi'nden Önder Yılmaz'ın haberine göre kentsel dönüşüm hedef ve planlarına ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Kurum, şunları söyledi:


“İmar Barışı için toplamda 9,5 milyon başvuru yapıldı. Toplamda beklenti 14-15 milyon vatandaşımızın İmar Barışı’ndan yararlanması yönündeydi. 31 Aralık’a kadar daha zaman var. Başvurular artabilir. Süre uzatımı konusunda ciddi bir talep var. Henüz vakit olduğu için erken bir açıklama yapmak doğru değil. 31 Aralık’ta son durumu değerlendireceğiz ve açıklamamızı yapacağız. Boğaz ön görünümünde olan ancak fiilen ön görünüm olmayan ve buradaki vatandaşlarımızın elektrik, su ve doğalgaz gibi problemlerini çözecek sınırları yeniden incelendi. Yalılar bu düzenlemeye dahil değil.


Bu sene bakanlık olarak 25-30 bin konut dönüştüreceğiz. Hedefimiz yılda 300 bin konut dönüştürmek. Kentsel dönüşüm kapsamında önümüzdeki 20 yılda 6 milyon 700 bin konut yeniden inşa edilecek. Sel taşkınlarıyla mücadele çerçevesinde Karadeniz’de dere yataklarının kenarındaki evleri boşaltacağız. Bu çalışmayı kentsel dönüşümle birlikte yapacağız. Yeni yerleşim yerlerinde sele karşı daha dayanıklı altyapılar yapılmasına imkan sağlayacağız.” dedi.