27 / 05 / 2024

Düşük faizli imar barışı kredisi veren bankalar!

 Düşük faizli imar barışı kredisi veren bankalar!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının 14 milyon yapının faydalanmasını beklediği imar barışı kampanyasından yararlanmak isteyip finansal birikimi olmayan vatandaşlar için kamu bankaları kredi kullandırıyor...


2018 yılı sonunda son bulması beklenen imar barışı başvuruları Resmi Gazete kararı ile 15 Haziran 2019 tarihine kadar uzatıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığının 14 milyon yapının faydalanmasını beklediği imar barışı kampanyasından yararlanmak isteyip finansal birikimi olmayan vatandaşlar için kamu bankaları, Ziraat Bankası, HalkBank ve VakıfBank düşük faizli kredi kullandırıyor.


Kamu Bankalarının İmar Barışı Kredisi


Kamu bankaları anlaşmalı konut projelerinde yüzde 0.98 faizli konut kredisi kampanyasının yanında yine düşük faiz oranlarıyla imar barışı konut kredisi uyguluyor. Ziraat Bankası, HalkBank ve VakıfBank İmar Barışı Kredi Kampanyası kapsamında yüzde 1.33’den başlayan faiz oranlarıyla kredi veriyor.


İmar Barışı Kredisi Faiz Oranları


Kredi Pazarı'nda yer alan habere göre; Kamu bankalarının ortak imar barışı kredi kampanyası kapsamında Yapı Kayıt Belgesi için kredi başvurusu yapan vatandaşlara düşük faizli kredi veriliyor. Başvuru sahipleri 60 ay vade ve yüzde 1.33’ten başlayan faizle kredi alabiliyor. 20 bin TL’ye kadar olan kredilerde 48 ay vade için faiz oranı yüzde 1.33 iken, 100 bin TL’ye kadar olan kredilerde 48 ay vade için yüzde 1.48, 100 bin TL üzeri kredilerde ise yine 48 aya kadar olan vadelerde yüzde 1.65 olarak uygulanıyor.


İmar Barışı Kredisi Hesaplama


İndirimli imar barışı kredisi sadece yapı kayıt belgesi bedelince kullanılıp üzerinde tutarlarda çekilemiyor. 20 bin TL tutarda 48 ay vadeli imar barışı kredisi hesaplandığında aylık ödemeler 566 TL olurken, kredinin toplam geri ödeme miktarı 27 bin 168 TL’ye karşılık geliyor.