15 / 07 / 2024

İmar barışı 11 milyon vatandaşın yüzünü güldürdü!

İmar barışı 11 milyon vatandaşın yüzünü güldürdü!

İmar barışı ile mülkiyet, imar, ruhsat sorunu yaşayan yaklaşık 11 milyondan fazla vatandaşın yüzü güldü. Toplanan bedel 18 milyar TL'yi geçti. Başvurular 15 Haziran’da, yapı kayıt bedeli ödemeleri de 30 Haziran’da bitiyor...Mülkiyet, imar ve ruhsat sorunu yaşayan yaklaşık 11 milyonun üzerinde vatandaşın yüzü imar barışı ile güldü. İmar barışından toplanan bedel 18 milyar lirayı geçti. Başvuru süresi 15 Haziran'da, yapı kayıt bedeli ödeme tarihi de 30 Haziran'da sona eriyor.


Yeni Asır'dan Hazal Ateş'in haberine göre; Başvurular arasında konut sahipleri, tarımsal üretimde bulunanlar başı çekerken, güneş enerjisi santrali alanlarında da yaklaşık 250 enerji üreticisi imar barışına başvuru yaptı.


TAKSİTLENDİRME YOK


İmar barışında son durum Meclis gündemine de taşındı. Konuya ilişkin sorulara yanıt veren Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, bugüne kadar toplam 9 milyon 807 bin bağımsız bölüm için yapı kayıt belgesi başvurusu yapıldığını söyledi. Kurum, "Cumhurbaşkanlığı kararıyla başvuru süresi 15 Haziran'a, yapı kayıt belgesi bedeli ödeme tarihi de 30 Haziran'a kadar uzatıldı" dedi. Kurum yapı kayıt bedelinin tamamı ödenmeden belge düzenlenmesi mümkün olmadığından taksitlendirmeyle ilgili bir çalışma bulunmadığını açıkladı. 


E-DEVLETTEN BAŞVURU KOLAYLIĞI


İmar Barışı düzenlemesi yaklaşık 13 milyon kişiyi ilgilendiriyor. Uygulamada 11 milyonu geçen başvuru ile hedefe yaklaşıldı. İmar barışı düzenlemesine büyük ilgi gösteren yapı sahipleri, başvurularını e-devlet sistemi üzerinden yapabiliyor. Yapı Kayıt Belgesi alan binaların yıkım kararı durduruluyor. Tapu kayıtlarında arsa olarak göründüğü için abonelik alamayan vatandaşların sorunları da çözülüyor. Cezalar iptal edilerek, elektrik, su, doğalgaz bağlantısı hemen yapılıyor


YAPILAR MALİYE'NİN KAYITLARINA GİRİYOR


Kayıt altına alınan yapılar Maliye'nin de resmi kayıtlarına giriyor. Yenileme ya da yıkımın istenmesi durumunda mevcut belediye imarı uygulanıyor. 


USULSÜZ UYGULAMAYA GEÇİT VERİLMEYECEK


İmar barışı sürecinde usulsüz uygulamalara izin verilmeyecek. İmar çalışması gündeme gelir gelmez kaçak inşaat yapanlar barıştan yararlanmıyor. Usulsüz uygulamaların yaşanmaması için belediyelerden uygun görüntüleri, fatura kayıtları başta olmak üzere bütün bilgiler isteniyor.


5 bin 300 imar barışı fırsatçısı yakayı ele verdi!