10 / 12 / 2023

5 bin 300 imar barışı fırsatçısı yakayı ele verdi!

5 bin 300 imar barışı fırsatçısı yakayı ele verdi!

Hükümet, imar barışı fırsatçılarına da göz açtırmıyor. 31 Aralık 2017 tarihinden sonra yapılan kaçak yapılar takibe alındı. Türkiye genelinde 5 bin 300 kişinin yapı kayıt belgesi iptal edildi.13 milyon yapının imar ve iskân sorununu çözmeyi hedefleyen tarihi İmar Barışı'nı istismar eden fırsatçılar yakalandı.


Sabah'tan Seda Tabak'ın haberine göre; Hükümet düzmece belgelerle aftan faydalanan 5 bin 300 kişinin yapı kayıt belgesini, gerçek dışı beyanda bulundukları gerekçesiyle iptal etti. Türkiye'de en çok Kocaeli, İzmir, İstanbul, Çanakkale, Balıkesir ve Bursa'da yapılan kaçak yapılar tespit edildi.


Fırsatçılara belirlenen tarihten sonra imar mevzuatına aykırı olarak inşa edilen yapılar için 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası öngören yasal işlem başlatılacak. Fırsatçıların gerçek dışı beyanlarının ilk sırasında yapıların inşa edildiği tarih geliyor. İmar barışına başvuru yapan vatandaşların konutlarını 31 Aralık 2017 tarihinden önce yapılması gerekiyordu. 

Fakat bu kişilerin İmar Barışı fırsatından faydalanmak için yeni inşa ettikleri kaçak yapılar için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na yapı kayıt belgesi başvurusunda bulundukları tespit edildi. Yapılan incelemeler sonucu 5 bin 300 belgenin bu kapsamda olduğu ortaya çıktı.


OLMAYAN EVE BELGE ALINDI


İmar Barışı fırsatçıları Büyükçekmece'de geçtiğimiz aylarda olmayan eve yapı kayıt belgesi çıkartmıştı. Bir vatandaş İmar Barışı'ndan yararlanarak Hazine'ye ait arazide konutu olduğunu iddia ederek yapı kayıt belgesi almıştı. İddiaya göre, vatandaşın üzerinde konutunun olduğunu belirttiği arazide herhangi bir yapı olmadığı ortaya çıkmış, Hazine'ye ait araziyi başka birine kiraladığı öne sürülmüştü.


18 MİLYAR LİRALIK KAYNAK GELDİ


Yapı kayıt belgesi başvuruları devam ediyor. Alınan bilgilere göre, 13 milyon yapının imar ve iskan sorununu çözmesi hedeflenen düzenleme kapsamında devletin kasasına 11 ayda 18 milyar 547 milyon TL girdi. 8 Haziran 2018'de başlayan başvurular ise 9 milyon 858 bin 222'yi buldu.


ALTI AY UZAYABİLİR


İmar Barışı'ndan elde edilecek gelir, genel bütçeye aktarılacak ve şehirlerin yeniden imarını düzenlemek için kullanılacak. İmar Barışı başvuruları 15 Haziran'a kadar devam edecek. İmar Barışı bedeli ise 30 Haziran 2019'a kadar ödenebilecek. Fakat Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın İmar Barışı'nda vatandaştan gelen yoğun istek üzerine başvuruları 31 Ekim 2019, ödeme sürecini ise 31 Aralık 2019'a kadar uzatmayı planladığı öğrenildi.


İmar barışı başvuruları için son ay!