22 / 07 / 2024

TOKİ'den 250 bin sosyal konut geliyor!

 TOKİ'den 250 bin sosyal konut geliyor!

“2023’e Doğru Türkiye’de Çevre ve Şehirciliğin Geleceği İstişare Toplantısı” sonrası alınan kararları açıklayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 2023'e kadar 250 bin yeni sosyal konut üretilmesinin planlandığını belirtti.
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “2023’e Doğru Türkiye’de Çevre ve Şehirciliğin Geleceği İstişare Toplantısı” sonrası alınan kararların yer aldığı  24 maddeden oluşan sonuç bildirgesini açıkladı. 


Kentsel dönüşüm seferberliği


Akşam Gazetesi'nde yer alan habere göre, il ve ilçe bazında hazırlanacak Kentsel Dönüşüm Strateji Belgesi ile insan ve çevre odaklı dönüşüm projelerinin hayata geçirileceğini dile getiren Bakan Kurum, “Mahalle kültürünün ve yatay mimarinin esas alınacağı bütüncül yaklaşım benimsenecek. Yılda en az 300 bin konut, 2023’e kadar 1.5 milyon, gelecek 20 yılda 6.7 milyon konut dönüştürülecek. Akıllı şehir uygulaması hayata geçecek” şeklinde konuştu.


5 yılda 250 bin sosyal konut  


2023 yılına kadar 125 bini kentsel dönüşümden olmak üzere 250 bin yeni sosyal konut üretilmesinin planlandığını dile getiren Kurum, “Şehit aileleri, gaziler ve vazife malulleri için faizsiz, 20 yıl vadeli konut kredisine devam edilecek. Kamusal alanların geliştirilmesini ve yatay mimariyi merkezine alan şehircilik anlayışıyla 2023’e kadar 250 bin bağımsız bölüm ülkemize kazandırılacak” diye konuştu.


5 bin adet Millet Konağı


2023’e kadar 5 bin adet ‘Millet Konağı’ yapılacağını söyleyen Murat Kurum, “5 yılda 150 bin vatandaşımızın Hazine ile olan mülkiyet sorununu çözeceğiz. Çevre Etiketi kriterleri belirlenecek ve sistem tüm sektörlere ulaşacak” dedi.


Şehir içindeki sanayi alanları şehir dışına


Devir işlemleri tamamlanan İstanbul Arnavutköy’de yer alan 1.5 milyon metrekarelik  alanın projelendirileceğini dile getiren Kurum, şehir içindeki sanayi alanlarının ivedilikle şehir dışına taşınacağını söyledi.


Edirne’den bisikletiyle yola çıkan Kayseri’ye gidebilecek


Bakan Kurum sözlerini şu şekilde tamamladı: “Avrupa Bisiklet Ağı (EuroVelo) ile entegre bisiklet yolu ağı oluşturulacak. Edirne’den başlayarak Ege kıyıları- Antalya ve İstanbul- Ankara- Konya- Nevşehir- Kayseri rotaları ile ülkemizin kültür ve turizm merkezlerine bisiklet ile erişim sağlanacak. 2023 yılına kadar; 3 bin km bisiklet yolu, 3 bin km yeşil yürüyüş yolu tamamlanacak. Her ilimiz en az 1 Millet Bahçesi’ne sahip olacak” 

TOKİ'den 10 bin lira peşinatla konut fırsatı!Önerilen Bağlantılar : TOKİ indirim 2016, TOKİ Kayseri kura, Satışa çıkacak projeler