22 / 07 / 2024

TOKİ'den o illere 1.512 yeni konut müjdesi!

 TOKİ'den o illere 1.512 yeni konut müjdesi!

Türkiye'nin 81 ilinde yeni konutlar hayata geçiren Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı yeni projeler için düğmeye bastı. İşte TOKİ konutlarının hayata geçirileceği o iller...


Türkiye'nin 81 ilinde yeni konutlar hayata geçiren Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı 1.512  konutun ihalesini ay sonuna kadar gerçekleştirecek. Projelere maaşı 5 bin 500 TL'nin altında olan herkes başvurabilecek.


1. Afyonkarahisar 313 konut

Afyonkarahisar İli, Merkez İlçesi Mısri Camii ve Yakın Çevresi 1. Etap 313 adet konut ve 92 adet işyeri İnşaatı ile Altyapı ve Çevre Düzenlemesi İşi ihalesi 25 Mart 2021 tarihinde saat 14:00'te gerçekleştirilecek.


2. Çorum 106 konut

Çorum İli, Oğuzlar İlçesi, Gölbaşı Mahallesi 106 Adet Konut İnşaatı ile Altyapı ve Çevre Düzenlemesi İşi (E- İhale) ihalesi 29 Mart 2021 tarihinde saat 14:00'te gerçekleştirilecek.


3. Kayabaşı 3. Etap 521 konut

İstanbul İli, Başakşehir İlçesi, Kayabaşı Mahallesi 3. Etap 521 Adet Konut İnşaatları İle Altyapı ve Çevre Düzenlemesi İşi (E- İhale) ihalesi 30 Mart 2021 tarihinde saat 14:00'te gerçekleştirilecek.


4. Kayabaşı 4. Etap 483 konut

İstanbul İli, Başakşehir İlçesi,Kayabaşı Mahallesi 4. Etap 483 Adet Konut ve 12 Adet Dükkan İnşaatları İle Altyapı ve Çevre Düzenlemesi İşi (E- İhale) ihalesi 31 Mart 2021 tarihinde saat 14:00'te gerçekleştirilecek.


5. Tunceli 89 konut

Tunceli İli, Mazgirt İlçesi, Akpazar Mahallesi 79 Adet Konut İnşaatı ile Altyapı ve Çevre Düzenlemesi İşi ihalesi 31 Mart 2021 tarihinde saat 14:00'te gerçekleştirilecek.


ALT GELİR GRUBU BAŞVURU ŞARTLARI

TOKİ projelerine başvuru yapabilmek için, başvuru sahibinin;

 

-T.C. vatandaşı olması,


-Projenin bulunduğu il/ilçe sınırları içinde 1 seneden az olmamak koşulu ile ikamet ediyor olması ya da projenin bulunduğu kent nüfusuna kayıtlı olması (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisinde başvuracakların en az 3 senedir ikamet ediyor olmasıya da il nüfusuna kayıtlı olması gerekmektedir),


-TOKİ'den konut satın almamış olması ve Toplu Konut İdaresinden konut kredisi kullanmamış olması (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisi hariç),


-Kendisine eşine ve/veya velayeti altındaki çocuklara ait tapuda kayıtlı kat irtifaklı / kat mülkiyetli bağımsız bir bölümünün ya da müstakil bir konutunun (tarla, bağ, bahçe, köy evi ve işyeri hariç) olmaması, (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisi hariç) (Başvuru sahibinin hisseli olarak sahip olduğu gayrimenkuller hariç)


-Başvuru yaptığı tarih itibariyle 25 yaşını doldurmuş olması (Eşi vefat etmiş olan çocuklu dul bayanlarda yaş şartı aranmamaktadır.),


-Aylık hane halkı gelirinin, en fazla net 5 bin 500 TL olması (Başvuru sahibinin, eşinin ve velayeti altındaki çocuklarının gıda, yol, vs. her türlü aldıkları yardımlar dahil olmak üzere toplam hane halkı aylık net gelirinin en fazla 5 bin 500 TL olması gerekiyor.) (İstanbul ilinde gelir şartı 6 bin TL olarak uygulanıyor..),

Bir hane halkı adına -yani kişinin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları- yalnızca bir adet başvuru yapması   gerekiyor.


Ayrıca, yukarıdaki başvuru şartlarına sahip olan;

 

1. Kategori olan “Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimlerinin” ,

2. Kategori olan“En az yüzde 40 Engelli Vatandaşların”

3. Kategori olan “Emekli Vatandaşların”

4. Kategori olan “Diğer alıcı adaylarının” başvuruları ayrı olarak 4 kategoride kabul edilecektir.

BAŞVURU İÇİN HANGİ BELGELER GEREKİYOR?

-Başvuru sahipleri,


-Kimlik Fotokopisi,


-Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri, kredi kullanım durumuna göre T.C. Emekli -Sandığından alacakları “Hak Sahipliği Belgesi”


-Engelli vatandaşlar , Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından verilen kimlik kartının fotokopisi veya tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alınmış sağlık heyet raporunu (en az yüzde 40 engelli olduğuna dair),


-Emekli vatandaşlar, Sosyal Güvenlik Kurumundan alınan Emekli Kimlik Belgesini veya belgesi henüz çıkmadı ise emekli olduğunu gösteren belge veya yazıyı, İbraz edecek.

Önerilen Bağlantılar : TOKİ indirim 2016, Yeni konut projeleri