18 / 07 / 2024

TOKİ bu yıl emeklileri ev sahibi yapacak!

TOKİ bu yıl emeklileri ev sahibi yapacak!

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi'nin (TOKİ) 2017'de inşa edeceği 65 bin sosyal konutun dörtte birini emeklilere ayıracak.


TOKİ, 2017'de 65 bin sosyal konut inşa edecek. Bu rakamın 15 bini, yani yüzde 25'i 'İkinci Bahar' projesi kapsamında emeklilere ayrılacak. Projelerden ev sahibi olmak için herhangi bir emekli derneğine üye olma şartı yok. Bankaya emekli kimlik kartı ibraz etmek yeterli olacak. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi'nin (TOKİ) 2017'de inşa edeceği 65 bin sosyal konutun dörtte birini emeklilere ayıracak. 'Herkes ev sahibi olsun' hedefiyle Türkiye'de dev projelere imza atan TOKİ, 2017 yılında emeklilere 15 bin konut inşa edecek. Dar gelirliler ve emekliler düşük fiyatlı kampanyalardan faydalanarak, ayda ortalama 300 lira taksitle ev sahibi olabilecek.


KURADA ÇİFTE ŞANS VAR

Kurada daire sahibi olmaya hak kazanan emekli ve dar gelirlilere 2 1 konutlardan ödeme planı çıkartılacak. Maliyeti, 120 ila 170 bin lira arasında değişen TOKİ konutlarının sunulan ödeme planına uygun olacağı belirtildi. Emeklilere konut sayısının yüzde 25'i kadar kontenjan ayrılacak ve hak sahipleri kura ile belirlenecek. Kura sonucu bu kategoriden hak sahibi olamayan başvuru sahipleri diğer alıcılar kategorisindeki başvuru sahipleri ile birlikte tekrar kuraya tabi tutulacak. Ödeme alternatifi olarak yüzde 12 peşin 180 ay veya yüzde 20 peşin 240 ay vade seçeneği sunuluyor.


EMEKLİ KİMLİK KARTI YETERLİ

Bu çalışmaların dışında TOKİ, emekli vatandaşlara konut yapılması ile ilgili valiliklerden gelen talepler doğrultusunda da projelerini gerçekleştirecek. Emekliler için yapılan projelerin başvuru ve satış işlemleri sadece Ziraat Bankası ve Halkbank aracılığı ile yürütüldüğünü söyleyen TOKİ Başkanı Ergün Turan, "Bunun için tek şart emekli vatandaşlarımızın başvuru esnasında emekli kimlik kartı veya emekli olduğuna ilişkin belgeyi bankaya ibraz etmesi yeterli olacak. TOKİ'nin başvurularında dernek üyeliği şartı bulunmuyor. Başvuru ve satış işlemleri de dernekler aracılığı ile yapılmıyor" dedi.


'KONUTLARI '0' KARLA SATIYORUZ'

TOKİ Başkanı Ergün Turan yaptığı açıklamada, "Ürettiğimiz konutların hemen tamamına yakını alt ve orta gelir grubuna hitap eden sosyal konutlar. Yaptığımız konutların yaklaşık yüzde 92-95'i, sosyal konut. Yüzde 5'lik dilime yönelik yaptığımız konutlar ise yüksek gelir grubuna hitap ediyor. Gelir paylaşımlı projelerden elde edilen gelir ile projelerimizi finanse ediyoruz. İştirak şirketlerimiz var, onlardan elde ettiğimiz gelirler var. Biz kâr amaçlı bir kuruluş değiliz. 'Sıfır kârla satış' modeliyle, bina maliyetine, vatandaşı bankaya mahkum etmeden konut sahibi yapıyoruz. Konutları 100 bin TL'ye mal ediyorsak, o fiyata satıyoruz" dedi.


2023'E KADAR 1 MİLYON 200 BİN KONUT

TOKİ 2016 yılında rekor kırarak 64 bin 822 konut üretti. Türkiye'deki toplam konut üretiminin yüzde 10'unu karşılayan TOKİ, 2023 hedefleri doğrultusunda 2017 yılında da 65 bin nitelikli sosyal konut inşa etmeyi hedefliyor. İnşaat sektöründe öncü kuruluş, 2023'e kadar ise 500 bin konut üretecek. Böylece 2002-2023 hedefleri doğrultusunda 1 milyon 200 bin konut üretilmiş olacak.


SabahÖnerilen Bağlantılar : TOKİ indirim 2016