25 / 05 / 2024

TOKİ 50 bin konut projesine 621 bin başvuru geldi!

 TOKİ 50 bin konut projesine 621 bin başvuru geldi!

TOKİ'nin hayata geçireceği 50 bin sosyal konut projesi için başvurular alınmaya devam ediyor. TOKİ Başkanı Ömer Bulut, proje kapsamında 621 bin başvuru geldiğini söyledi.Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'nın inşa edeceği 50 bin sosyal konut projesine başvuru dönemi devam ediyor. Yüzbinlerce vatandaşın uygun koşullarda ev sahibi olmak için başvuru yaptığı projede müracaatlar 19 Nisan'da sona eriyor. 


''Kiradan daha düşük oldu''


Katıldığı ana haberde açıklamalar yapan TOKİ  Başkanı Ömer Bulut, projeye başvuran sayısının 621 bin 513'e ulaştığını açıkladı. Bulut, ''Biz aslında kira öder gibi düşünüyorduk ama kiradan daha düşük oldu'' şeklinde konuştu.


Kuralar Mayıs'ta


Proje kapsamında aylık taksitler 388 TL'den başlıyor 240 aya kadar da vade seçeneği bulunuyor. En düşük peşinat miktarı ise 13 bin 968 TL. 67 şehirde 140 proje ile başlatılan 50 bin sosyal konut projesi için geri sayım devam ediyor. Başvurular 19 Nisan 2019 tarihinde sona erecek. Kuralar ise Mayıs ayında çekilecek.
En fazla talep 2+1'e


Sosyal konut projesinde vatandaşlardan en fazla talep 2 oda 1 salon konutlar için geldi. Yapılacak tüm konutların yüzde 64'ü de 2 oda 1 salon evlerden oluşacak. 2 oda 1 salon evler için aylık gelirin 4 bin 500 lirayı geçmemesi gerekiyor. 


Açıklamalarına devam eden Başkan Bulut, şöyle konuştu: ''Bugün itibariyle 621 bin 513 kişi bu projeye başvurmuş durumda. Bir takvim belirleyeceğiz ve bu takvim doğrultusunda da 140 projenin kuraları çekilerek inşaatlara başlayacağız. 7 bin küsur konutun da yüzde 15'ini de fiilen yapım sürecini başlattık. Konutlar az katlı zemin artı 5'i geçmeyecek nitelikte inşa ediliyor.''


TOKİ BAŞVURU ŞARTLARI NELER?


Projeye başvuru yapabilmek için, başvuru sahibinin;


1- T.C. vatandaşı olması,


2- Projenin bulunduğu il /ilçe sınırları içerisinde 1 yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ediyor olması veya projenin bulunduğu il veya ilçe nüfusuna kayıtlı olması,


3- Toplu Konut İdaresinden konut satın almamış olması ve Toplu Konut İdaresinden konut kredisi kullanmamış olması


4- Kendisine eşine ve/veya velayeti altındaki çocuklara ait tapuda kayıtlı kat irtifaklı / kat mülkiyetli bağımsız bir bölümünün veya müstakil bir konutunun (tarla, bağ, bahçe, köy evi ve işyeri hariç) olmaması,


5- Aylık hane halkı gelirinin, en fazla net 4.800 TL olması gerekmektedir (Başvuru sahibinin ve eşinin gıda, yol, vs. her türlü aldıkları yardımlar dâhil olmak üzere toplam hane halkı aylık net gelirinin en fazla 4.800 TL olması gerekmektedir.) (3+1 Konut tipi hariç)


6- Bir hane halkı adına, yani kişinin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları adına yalnızca bir adet başvuru yapılabilecektir.


7- Ayrıca, konut başvuruları yapacak vatandaşların;


- 2+1 nitelikli konutlara başvuruda bulunanlar için 25 yaşını tamamlamaları;


- 3+1 nitelikli konutlara başvuruda bulunanlar için 18 yaşını tamamlamaları gerekiyor.


TOKİ 50 bin konut İstanbul kura çekilişi tarihi!Önerilen Bağlantılar : TOKİ indirim 2016