Konut kredisi faizlerinde bahar müjdesi geldi!


 Konut kredisi faizlerinde bahar müjdesi geldi!

Tüm dünyayı etkileyen koronavirüs salgının etkisinin azaldığı şu günlerde ekonomi normale dönüyor. Merkez Bankası'nın faiz indirimi sonrasında başta kamu bankaları olmak üzere tüm bankalar vatandaşlara nefes aldıracak kredi fırsatı sunuyor.Nisan sonunda Garanti BBVA, Kuveyt Türk, Türkiye Ekonomi Bankası (TEB), İNG ve Yapı Kredi Bankası ile başlayan konut kredisi faiz indirimlerine Mayıs ayında da sürüyor.


En düşük konut kredisi faizi kamu bankalarının sıfır konutlara sağladığı yüzde 0.79 olurken, ikinci el konutta ise İNG, Kuveyt Türk, Türkiye Finans ve Yapı Kredi Bankası’nın uyguladığı yüzde 0.89 faiz oranı olarak açıklandı.


Bankalardan 200.000 TL tutarda konut kredisi çekildiğinde kredinin 120 ay vadede aylık taksitleri 2.718 TL olarak açıklanıyor. Vade sonunda yapılan toplam geri ödeme ise 328.413 TL oluyor.


KONUT KREDİSİ NASIL ALINIR?

Konut kredisi kısa süre içinde birikimde bulunmayan ev sahibi olmak ve kira derdinden kurtulmak için en fazla tercih edilen yöntem oluyor. Konut kredisi ile çok fazla kişi ev sahibi olarak açıklandı. Ancak bu kredi türünü kullanmak için bankanın gerekli gördüğü bazı şartları sağlanıyor. Bu nedenle konut kredisi kullanmak için ev krediye uygun olması şartı aranıyor. Aksi takdirde konut kredisi başvurusuna onay verilemiyor. Çünkü bankalar verdikleri kredi karşılığında evi ipotek olarak alıyor. Bu şartla müşteriye kredi veriliyor. Bankalar kredi miktarını evin belirlenen fiyatının yüzde 80'i olarak açıklandı. Bu durumda alınacak evin fiyatının tamamını kredi olarak çekilemiyor. 


GÜNCEL KONUT KREDİSİ FAİZ ORANLARI

Türkiye Finans Katılım Bankası: Yüzde 89

Yapı Kredi Bankası: Yüzde 89

ING Bank: Yüzde 89

Ziraat Bankası: Yüzde 94

Halk Bankası: Yüzde 94

ICBC Bankası: Yüzde 94

Garanti BBVA Bankası: Yüzde 1,02


EMEKLİLERE DÜŞÜK FAİZLİ KREDİ

Ziraat Bankası, emekliler için düşük faizli kredi sunuyor. Yüzde 0,,94 faiz oranından başlayan uygun koşullarda emekliler Ziraat Bankası'nın sunduğu krediyi kullanabiliyor. Ziraat Bankası emekliler için konut kredisi kapsamında yüzde 0,94 faiz oranı sunuyor. 100 bin TL'lik bir ev için kredi çekildiğinde 120 ay vadede aylık  taksitler 1.393 TL oluyor. konut kredisi faizleri son durum , Konut kredisi faizleri arttı mı , konut kredisi faizleri artacak mı ,