20 / 05 / 2024

Yasakların bitmesi konut sektörünü nasıl etkileyecek?

 Yasakların bitmesi konut sektörünü nasıl etkileyecek?

Ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar gözlerini konut kredisi faiz oranlarına çevirdi. Yasakların bitmesi ile ev almak için kollarını sıvayan alıcılar kredi olanların düşüp düşmeyeceğini merak ediyor.


1 Haziran itibarıyla normalleşmenin başlamasıyla dışarda geçilecek zaman çoğaldı. Milliyet köşe yazarlarından Nilüfer Kas normalleşmenin emlak sektörü üzerinde etkilerini kale aldı. İşte o yazı...


İlk olarak geçtiğimiz ay yasakların başlaması ev almak isteyenleri zora soktu. Çünkü evi görmek için zaman kısaldı. Hafta sonları ve akşamları dışarı çıkma yaşayı olması nedeniyle ev görüp inceleme olmadığı için gayrimenkul sektörü bu durumdan olumsuz etkilendi. 


Bu durum konut satışlarını azaltmasa da daha fazla satışı engellemiş oldu. Geçtiğimiz Haziran ve Temmuz ayında konut kredilerin 0.64'e kadar inmesiyle beraber konut satışları rekor seviyede gerçekleşmişti. Şu sıralar 1.40 dolaylarında olan konut kredisi faiz oranları konut satışlarını bir hayli engelliyor. Hükümet konut kredisi faiz oranlarında yeni bir adım yapmazsa konut satışları aylık 100 bin bandında olması bekleniyor. 


Öte yandan yazlık ve müstakil evlere ilgi devam ederken Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) bu konutların stoklarıyla ilgili herhangi bir açıklama yapmadı. Fakat görünen o ki konut stokunda ciddi bir azalma söz konusu. Bunun nedeni de birçok müteahhitin yeni inşaat ruhsatı alması yerine cezalarını ödeyip inşaat yapmamayı tercih etmesi oluyor. Bu nedenle yeni konut üretimi azalırken eldeki konutların fiyatları da artıyor. 


Yasakların bitmesi konut sektörünü nasıl etkileyecek?


İlerleyen günlerde gayrimenkul sektörünün hareketli geçmesi bekleniyor. Buna ek olarak konutlardaki fiyat artışı da devam edecek. Peki bu artış nereye kadar devam edecek? Bunun cevabı ise alıcının taleplerine bağlı. Eğer hükümet konut kredilerinde yeni bir indirim yaparsa konut fiyatlarındaki artış devam eder.


Hükümetin konut kredilerinde indirim yapıp yapmayacağı merak edilse de böyle bir adım henüz beklenmiyor. Çünkü konut satış rakamları beklentinin üzerinde. 


Eğer evinizi hala satamıyorsanız evin fiyatını gözden geçirmekte yarar var. Çünkü satışın önündeki en büyük engel eve yanlış fiyat verme.