27 / 05 / 2024

Konut kredisiyle ev alacaklar dikkat!

 Konut kredisiyle ev alacaklar dikkat!

Ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar kısa sürede birikim yapmadan konut kredisine başvuru yapıyor. Peki konut kredisi çekerken nelere dikkat edilmeli? İşte detaylar...


Ev hayali kuran vatandaşların imdatına yetişen konut kredisi zaman zaman problemlere neden olabiliyor. Pusulahaber'den Sevim Aksoy Parlak'ın haberine göre; konut kredisi çekmeden önce göz önünde bulundurulması gereken bazı hususlar bulunuyor. Konuyla ilgili merak edilenleri cevaplayan Kerem Nükte Gayrimenkul yetkilisi Hasan Aksay, “Ancak konut kredisi alabilmek için bazı şartları yerine getirmeniz gerekli. Öncelikle konut kredisi çekerek satın alacağınız ev krediye uygun bir durumda olmalı. Aksi halde yaptığınız konut kredisi başvurusu onaylanmaz. Çünkü bankalar size verdikleri konut kredisi karşılığında evi ipotek altına alıyor dedi. Bankalar kredi miktarını evin belirlenen fiyatının yüzde 80'lik kısmı olarak belirledi. Yani alacağınız evin tamamı için kredi çekemezsiniz. Zaten konut kredisi alacağınız zaman ekspertiz eşliğinde konutun değeri banka tarafından hesaplanır. Size verilecek olan kredi miktarı da o zaman belirlenir. Diğer bir en önemli şart ise kredi başvurusu yapan kişinin bankadaki kredi notunun iyi bir düzeyde olması” dedi.


KREDİ NOTUNUZ DÜŞÜK İSE KREDİ ALMANIZ OLDUKÇA DÜŞÜK 

Aksay konut kredilerine yönelik açıklamasına şu şekilde devam etti: 


 “Eğer kredi notunuz düşük ise bankalardan kredi alma ihtimaliniz ne yazık ki oldukça düşüktür. Bu yüzden bankalara olan ödemelerinizi aksatmadan yapmanız gerekmektedir. Konut kredisinde geri ödeme planları da büyük önem taşıyor. Çünkü ev bankaya ipotekli olduğundan ödememe halinde konut bankanın malı oluyor. Bu yüzden ödeme planını da iyi hazırlamak gerekiyor. Konut kredileri için belirlenen vade genelde 5-10 yıl arasında değişiyor. Bu vade ödemeler için gayet uzun bir süredir ve bu süreler arasında uygun bir ödeme planı oluşturabilirsiniz. Böylelikle siz de ödemeleri aksatmaz ve aldığınız evin riske girmemesini sağlarsınız. Almayı tasarladığınız tapusu, nüfus cüzdanı fotokopisi ve gelir belgesi gibi evraklar ile konut kredisine başvuru yapabilirsiniz.”