İkinci el konut alırken dikkat edilmesi gerekenler!


İkinci el konut alırken dikkat edilmesi gerekenler!

Cebine göre ev arayanlar ikinci el binalarda arayışına başladı. Peki ikinci el konut alırken nelere dikkat edilmeli? İşte ikinci el konut alırken dikkat edilmesi gerekenler...Bahar dönemiyle birlikte ev satışları artmaya başladı. Sıfır konutların fiyatını ve yüksek faizi göze alan vatandaşlar gayrimenkul markalarına yöneldi. Cebine göre ev arayanlar ise, ikinci el binalarda arayışa başladı. İkinci el konut satın alacakların fiyata kanmayıp dikkat etmesi gereken birçok konu var. ‘Hisse veya kat mülkiyeti’ bunların başında geliyor. 


TAPUYA BAKIN 

Özellikle İstanbul’da bulunan eski yapıların bir çoğunun kat mülkiyeti yok. Çoğu, hisse tapulu. Hisse tapulu daireye, kat mülkiyeti tanımlamak mümkün olsada yine de riskleri beraberinde getiriyor. Örneğin, yüzde 16 hisse sahibi olduğunuz bir apartmanda, yüzde 40 hisse sahibi başka bir bina sakini var. Bu kişiyle daireleriniz aynı ölçüde. Ama, onun hissesi sizden daha fazla. Bu  kişi mahkemeye başvurarak, bina da ortaklığı bozdurabilir. Bu yüzden, alacağınız dairede kat mülkiyetine dikkat etmek gerekiyor. 


METREKARE OYUNU

Vatandaş satın aldığı 100 metrekarelik bir konut için 300 bin lira öderken metrekaresini 3 bin liradan aldığını düşünebilir. Ancak bu yanılgıya dur demekte yarar var. Aslında gerçek ölçüm yapıldığında 100 metrekarelik bir dairenin netinin 85 hatta 80 metrekareye kadar düşürüldüğünü söyleyebiliriz. Uzmanların bu konudaki uyarıcı açıklamalarına rağmen maalesef mağduriyetler devam ediyor. 


SAĞLAM ZEMİN

Özellikle zemini parke olan evleri satın alırken iki kere kontrol etmek gerekir. Çünkü parkelerde kabarma, oynama ve esneme olması mümkündür. Bazı bölümlerde zeminde ciddi yükseklikler bile bulunabilmektedir. Eğer seramikler yüzeyler mevcut ise tahribata dikkat etmek gerekir. Ve tabii ki yama yapılıp yapılmadığı da incelenmelidir. Ufak ton farkları ile yapılmış yamaları gözden kaçırmadan sorgulamak gerekir. Kapı ya da dolap arkasına saklanmış olabilecek defoları da unutmayın! 


TESİSAT ÖNEMLİ

Evin su ve elektrik tesisatı çok önemlidir. Eğer eski bir ev satın alıyorsanız, ne zaman yenilendiğini sorgulamalısınız. Banyodaki vitrifiyelerin paslı olup olmadığını ya da su kaçırma durumu olup olmadığını kontrol edin. Aynı şekilde elektrik tesisatına dikkat edilmeli. Prizlerin, aydınlatma anahtarlarının ve tepe lambalarının çalıştığından emin olun. 


DUVAR KONTROLÜ 

Satın alacağınız evin duvarlarında hasar olup olmadığını ilk bakışta anlamak zordur. Bu sebeple iyice incelenmelidir. Gereken noktada kuvvetli bir ışık yardımı ile özellikle tavan boyasının dalgalı ya da pürüzlü olup olmadığı kontrol edilmelidir. Eğer duvarlarda boya yerine duvar kağıdı kullanılmışsa, ek yerlerinin düzgün olup olmadığını inceleyin. 


AHŞAP ÜRÜNLER

Ahşap malzeme pek çok evde kapılarda ya da mutfak dolaplarında kullanılır. Evet, bu malzemenin görüntüsü sıcak ve hoştur. Ancak ağaç ve işçilik iyi değilse, ileride çok fazla soruna sebep olabilir. Bu yüzden görüntüsüne değil, sağlamlığına dikkat edilmelidir. Öncelikle ürünlerin hangi ağaçtan yapıldığı sorgulanmalıdır. Bu konuda sıkıntı yoksa, işçiliğe bakılmalıdır. Yamukluk, kabarma ya da esneme olup olmadığına dikkat edilmelidir. Güneş İkinci El konut Satışları , ikinci el konut alırken nelere dikkat edilir , ikinci el konut alınır mı ,