22 / 07 / 2024

Konut kredisi faizleri arttı mı?

Konut kredisi faizleri arttı mı?

Merkez Bankası'nın faiz indirimleri bundan önce kredi ve mevduat faizlerini aşağı çekerken Corona virüs ve Rusya ile Suriye gerginliği nedeniyle bu kez arttı. Kredi ve mevduat faizlerinde indirim beklenirken konut kredisi faizleri düştüğü en alt düzey olan yüzde 0.94'ten yüzde 0.99'a çıktı...


 

Gündem konut kredi faizlerini olumsuz etkiledi. . Geçen hafta Merkez politika faiz oranlarını yüzde 11.25'ten 10.75'e çekmişti. Kararın ardından bundan önceki 5 faiz indiriminde olduğu gibi kredi ve mevduat faizlerinde indirim beklenirken konut kredisi faizleri düştüğü en alt düzey olan aylık yüzde 0.94'ten yüzde 0.99'a kadar çıkarıldı.


Habertürk'ten Rahim Ak'ın haberine göre; geçen hafta Merkez Bankası politika faiz oranlarını yüzde 11.25'ten 10.75'e indirmişti. Kararın ardından bundan önceki 5 faiz indiriminde olduğu gibi kredi ve mevduat faizlerinde indirim beklenirken konut kredisi faizleri düştüğü en alt düzey olan aylık yüzde 0.94'ten yüzde 0.99'a kadar yükseldi. Tüketici kredisi de yüzde 1,05'den yüzde 1.19'a kadar çıktı. Böylece yaklaşık 1 aydır faiz oranları dip noktayı gören krediye ulaşım artık artmaya başladı. Ucuza kredi bulma olanağı 1 ay gerçekleşebildi. Mevduat faizleri ise 1 puan yükselerek vergi hariç yüzde 10 düzeyinden yüzde 11'e tırmandı.


8 BİN LİRA FAZLADAN FAİZ

Konut kredilerinde bu yükseliş 200 bin TL'lik ve 10 yıl vadeli bir kredinin taksitini 2 bin 786 liradan 2 bin 855 liraya yükseltti. Bu krediyi alanlar toplamda 336 bin 520 TL yerine 344 bin 835 TL daha geri ödemede bulunacak. Bu vatandaşın bir hafta önceye göre 8 bin 317 lira daha fazla faiz ödemiş olacak.


KAMU BANKALARI HENÜZ DOKUNMADI

Bir çok özel banka kredi ve mevduat faizlerini artırırken kamu bankaları henüz faiz oranlarında değişiklik yapmadı. Ancak hem global finansal ortam hem Suriye sorunu nedeniyle kur ve Borsa İstanbul'daki hareket özel bankaları tedirgin etti. Merkez Bankası'nın son faiz indirimi de enflasyon ve kurda son zamanlarda yukarı yönlü eğilim nedeniyle tartışılıyordu. Merkez'in 6'ıncı kez faiz indirmesinin döviz kurunu tetiklemesi ve kurdaki yükselişin de enflasyon yaratarak yeniden faizlerin yükseltilmesi zorunluluğunu getireceğinden endişe ediliyor. Kredi derecelendirme kurulu Moody's'in dün sabah Merkez'in gerçekleşen değil beklenen enflasyonu baz alarak yaptığı bu faiz indirimlerini 'negatif reel faiz politikası' olarak adlandırıp eleştirmesi piyasayı olumsuz etkiliyor. Bütün bu gelişmeler sonucu dolar/TL, Borsa İstanbul ve tahvil faizlerinde de bozulma sürüyor. Borsa İstanbul dün yüzde 4.17 değer kaybederken dolar/TL son 9 ayın en yüksek düzeyi olan 6.1874'e zıpladı. Tahvil faizi yüzde 11.99'a kadar çıktı.  


Ev mi alacaksınız? O zaman dikkat!