06 / 12 / 2023

Konut kredisi faiz oranları nasıl seyredecek?

Konut kredisi faiz oranları nasıl seyredecek?

Bankaların konut kredisi faiz oranları ekonomide yaşanan dalgalanmadan nasıl etkilenecek? Peki konut kredisi faiz oranları nasıl seyredecek?

Bankaların konut kredisi faiz oranları 2018 Ekim'den itibaren düne kadar yaklaşık beş aydır düşüş eğiliminde devam etmişti. Piyasalarda yaşanan hareketlilik ile beş ay sonra ilk kez bir bankanın konut kredisi faiz oranı artışa geçti. 


Geçtiğimiz hafta Cuma günü yükselmeye başlayan döviz kuru dünden itibaren tekrar düşüş göstermeye başlasa da konut yatırımında bulunmak isteyen ve konut kredisi kullanmak isteyen vatandaşları tedirgin etti. Döviz kurunda yaşanan hareketlilik sürerken konut kredisi faiz oranlarının aşağı mı yukarı mı yönlü seyredeceği merak konusu. 


Cuma günü yaşanan kur artışı sonra Merkez Bankası kura müdahale etmek için bir hafta vadeli repo ihalelerini durdurarak cevap verdi. Bu hamle bankaların likiditeye ulaşmasında örtülü bir faiz artırımı olarak baskı yarattı. Merkez Bankası hafta başında döviz karşılığı TL swap piyasasında vadesi gelmemiş toplam swap satışı sınırını da yüzde 10'dan yüzde 20'ye çıkarak bankaları rahatlatsa da konut kredisi faiz oranlarının düşüş ivmesinin durmasına engel olamadı.


Diğer bir yandan yabancı bankaların TL elde etmek için kullandığı Londra swap piyasasında gecelik faizler yüzde 22'den yüzde 230'a, haftalık vadede ise yüzde 24'den yüzde 120'ye yükseldi. Londra TL swap piyasası takas işlemlerinde Türk Lirasının faiz oranı yüzde 90'a yükseldi.


TL'nin spot piyasalarda değer kaybetmesinden sonra, TL’ deki oynaklık göstergeleri 2018 Eylül - Ekim döneminden bu yana en yüksek seviyeye çıktı. Liranın 1 haftalık öngörülen oynaklığı bir hafta öncesine göre 7.8'den 32.7'ye yükselirken, 3 aylık ve 6 aylık öngörülen oynaklığı 22'ye yükseldi. 


Kurda yaşanan dalgalanma devam ettiği sürece bankaların konut kredisi faiz oranlarının da yükselme eğilimine gidebileceği dün yaşanan konut kredisi faiz artırımı ile görüldü. 


Güncel olarak kamu bankalarının Mart ayı başında uyguladığı konut kredisi kampanyaları devam ederken Kredi Pazarı’nın araştırmalarına göre en düşük konut kredisi faiz oranı yüzde 1.28 seviyesinde. Söz konusu faiz oranı üzerinden 100 bin TL tutarda konut kredisi hesaplama yapıldığında 10 yıl vadeli geri ödemesi aylık 1.635 TL, toplam geri ödeme miktarı ise 196 bin TL’ ye karşılık geliyor.