17 / 04 / 2024

Konut kredisi faiz oranlarındaki düşüş devam edecek mi?

Konut kredisi faiz oranlarındaki düşüş devam edecek mi?

Konut kredisi faiz oranları seçim sonrasında dalgalanan döviz kuruna rağmen düşmeye devam eder mi? Kredi Pazarı araştırdı…
Bankaların konut kredisi faiz oranları yaklaşık beş aydır düşüş yönünde hareketini sürdürüyor. Mart ayında kamu bankalarının faiz indirim hamlesi ise hızlanan düşüş ivmesi son haftalarda yavaşladı. 


Garanti Bankası, Yapı Kredi Bankası, Akbank ve QNB Finansbank ay içinde konut kredilerinde indirim uygulayan diğer bankalar. Özel bankaların konut kredisi faizleri küçük oranlarda da olsa inmeye devam ediyor. Uzun aylardır konut alımını erteleyen vatandaş konut kredisi faizlerinin yüzde 1’in altına gerilemesini istiyor. 


Kredi Pazarı araştırmalarına göre güncel olarak bankaların konut kredisi faiz oranları ortalaması yüzde 1.85 seviyesinde. Peki konut kredi faiz oranlarındaki düşüş devam eder mi?


Konut kredisi faizlerini doğrudan etkileyen bir faktör de döviz kuru. 22 Mart Cuma günü Golan krizi sonrasında döviz kuru hareketlendi. Dolar kuru hafta kapanışında 5.76 seviyesine kadar yükseldi. 


Merkez Bankası Cuma günü dolardaki yükselişi engellemek amacıyla 1 hafta vadeli repo ihalelerine bir süreliğine ara verilmesinin kararlaştırdı. Bu adım ile beraber bankacıların verdiği bilgiye göre repo ihalesi açılmaması ortalama fonlama maliyetini yüzde 24'ten yüzde 25.50'ye çıkardı. Söz konusu değişiklikte bankaların likidite konusunda elini daralttı. 


TCMB fonlama maliyetlerine gelen örtülü faiz artırımı sonrasında dün itibariyle döviz karşılığı TL swap piyasasında vadesi gelmemiş toplam swap satışı sınırını da yüzde 10'dan yüzde 20'ye çıkarıldı. Böylelikle bankaların likiditeye ulaşmasında kolaylık sağlandı. 


Önümüzdeki günlerde içeride S-400 füzeleri, F-35 uçaklarının teslimi, Golan krizi gibi konular dışarıda ise Çin - ABD ticaret savaşı, İngiltere’nin Brexit kararı gibi konular döviz kurunun durumunu belirleyecek. Kurdaki hareketliliğin konut kredisi faizlerine yansıması merak edilirken uzmanlar kurdaki hareketliliğin yakın vadede faizlere etkisi olmasını tahmin etmiyor. 


Diğer yandan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak geçtiğimiz hafta "Konutta Mart itibarıyla günlük takip ettiğim rakamlar çok güçlü bir toparlanmaya işaret ediyor, konut kredileri yüzde 1,28’lere geldi, tahminim Mayıs gibi yüzde 1'in altını, yüzde 0,98’i görmesi yönünde, sektördeki süreç daha da hızlanacak" değerlendirmesini yaptı.


Konut kredisi faiz oranlarının net olarak seyri seçim sonrasında ve döviz kuruna karşı yapılacak hamlelere göre belirlenecek. Güncel olarak en düşük konut kredisi faiz oranı olan yüzde 1.28 üzerinden 100.000 TL tutarda konut kredisi hesaplama gerçekleştirildiğinde kredinin 10 yıl vadede aylık ödemeleri yaklaşık 1.600 TL’ye , geri ödeme miktarı ise 196.000 TL’ ye denk geliyor.