01 / 03 / 2024

Kentsel dönüşümden ev alanlara çağrı: Paranızı geri alabilirsiniz!

Kentsel dönüşümden ev alanlara çağrı: Paranızı geri alabilirsiniz!

Hukukçular, dönüşüm kapsamında yapılan binalardaki tüm harç, vergi ve ücretlerden muaf tutulma durumunun 10 Aralık 2018 tarihindeki mevzuat değişikliği ile yoruma tamamen kapatıldığını söylüyor ve ödeme yapanlara paralarını geri almaları çağrısı yapıyor.
Kentsel dönüşümle yapılmış binalardaki alım satımlarda tüm harç, vergi ve ücretlerden muaf tutulma durumunun 10 Aralık 2018 tarihindeki mevzuat değişikliği ile yoruma tamamen kapatıldığını söyleyeb hukukçular bu yönde ödeme yapanlara paralarını geri almaları yönünde çağrı yaptı.


Yeni Şafak gazetesinde yer alan habere göre; Avukat Ali Onar, kentsel dönüşümle yapılmış binalardaki alım satımlarda tüm harç, vergi ve ücretlerden zaten muaf olunduğunu fakat eski mevzuatta durumun biraz daha yoruma açık olması sebebiyle pek çok vatandaşın sıkıntı yaşadığını söyledi.


Yoruma tamamen kapatıldı


Avukat Onar, 10 Aralık 2018’deki mevzuat değişikliği ile durumun yoruma tamamen kapatıldığını belirtti. Onar, sözlerine şu şekilde devam etti; "Kentsel dönüşümle ilgili ciddi çalışmalar var ve yapılan binalarla alım ve satım işlemleri gerçekleşiyor. Eski riskli konutların dönüştürülmesi projelerine ilişkin mevzuatta konu yoruma açık gibiydi. 10 Aralık 2018’deki mevzuat değişikliği ile bu konu tamamen yorum dışı bırakıldı.Kentsel dönüşümle yapılan binalar muaf tutuldu


Kentsel dönüşümle yapılmış binalardaki alım satımlarda tüm harçlar, vergiler ve ücretlerden muaf tutuldu. Daha önce de muaftı ama sehven yapılan uygulama yanlışlıkları ve alınan ücretlerin sıkıntıya sebep olduğu fark edildi. Bu tür harç, vergi ve ücretlerin ödenmemesi gerektiği halde ödendiğini görüyorduk. Kentsel dönüşümün vergi, harç ve ücretlerden muaf olunduğu ile ilgili mahkeme kararları verildi. 10 Aralık 2018’deki mevzuat değişikliği ile bunlardan tamamen muaf olunduğuna ilişkin düzenleme ise yorumu ortadan kaldırdı"


"Geri alma şansına sahipler"


Onar, vatandaşların, sehven ya da bilerek alınmış ödemeler varsa ya düzeltme, ya şikayet ya da dava yoluna gitmesi gerektiğini belirtti. Onar, şöyle konuştu:


"Vatandaşlar, idari anlamda yapacakları iş ve işlemlerde haksız olarak ceplerinden çıkmış olan harç, vergi ve ücretleri geri alma şansına sahipler. Vatandaşlarımız, kentsel dönüşüme tabii olan ve yorumlamaya tabii tutulmuş alım satımlarında mutlaka ödemeyi yapmış olduğu idareye müracaatında haksız ödemesinin tahsilini istemeli, ya da yargı yoluna gitmeliler"