27 / 01 / 2023

İmar barışı başvuruları ne zaman başlayacak?

İmar barışı başvuruları ne zaman başlayacak?

İmar barışının yasalaşmasının ardından, başvuruların ne zaman başlayacağı merak konusuydu. İmar barışı için başvurular 24 Haziran tarihinden önce başlayacak.


Posta gazetesinde yer alan habere göre; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın internet sitesinde yer alacak bölüme vatandaşlardan soru, görüş ve önerilerini yazmaları istenecek. İmar barışı için başvurular 24 Haziran tarihinden önce başlayacak.


Bakanlık yetkilileri, “Bakanlığın internet sitesinde soru baremi açılacak. Konuyla ilgili sorusu olan vatandaşlarımız sorularını göndersin, çünkü sorulara göre çalışmalarımıza yön vereceğiz. Seçimden önce başvuruları başlatmayı düşünüyoruz. Bugün il müdürlerini çağırıp, bölgeleriyle ilgili bilgileri almış olacağız, hepsi değerlendirilecek” dedi. İmar barışının kamu açısından istimlaka engel olmadığını vurgulayan yetkililer, “İmar planına göre, örneğin bir yolun içinde kalmış alandaki yapılar zaten kullanılamayacak, bu alanları terk etmeleri gerekecek. Bir ada içinde, adanın bir kısmı sosyal donatı alanı içine giriyor diyelim. Sosyal donatı alanı olan kısmını terk etmek suretiyle bundan faydalanabilecekler” dedi.70 YILDIR ÇÖZÜLEMİYOR


Antalya’nın Alanya İlçesi’ndeki Türkler Köyü imar barışıyla çözüm bekleyen yerler arasında yer alıyor.  620 kişinin kamuyla davalık olduğu köydeki imar sorunu 70 senedir çözülemiyor. 


1948 tarihinde Alanya Sulh Hukuk Mahkemesi’ne açılan “mera” davası hâlâ sonuçlanmadı. Son olarak 2011 tarihinde Yargıtay 16. Hukuk Dairesi, arazinin yüzde 90’ının Hazine’ye tesciline karar verdi. Konuyla igili açıklama yapan Bakanlık yetkilisi, “Dosyanın detaylarına bakmak lazım ama imar barışından Türkler Köyü’ndekiler de faydalanabilecekler” dedi.
MÜRAACATLAR 31 ARALIK'A KADAR


İmar affıyla 31 Aralık 2017 tarihine kadar yapılan ve ruhsat alamayan inşaatlara yapı kayıt belgesi verilecek.