İmar barışı başvuruları devam ediyor mu?


İmar barışı başvuruları devam ediyor mu?

13 milyon kaçak yapıyı ilgilendiren imar barışına yaklaşık 10.5 milyon vatandaş başvuru yaptı. Peki imar barışı başvuruları devam ediyor mu?
Mevzuata aykırı yapıları kayıt altına alan imar barışı başvuruları 8 Haziran tarihinde başlamıştı. Peki imar barışı başvuruları devam ediyor mu?


İmar barışı başvuruları e-devlet üzerinden yapılıyor. Başvurunun onaylanması ve bedelin ödenmesi durumunda yapı adına bir Yapı Kayıt Belgesi alınıyor. Yapı Kayıt Belgesi alınmış olan binalarda su, elektrik ve doğalgaz bağlatabiliyor. İmar Kanunu kapsamında alınmış yıkım kararları ile tahsil edilemeyen idari para cezaları iptal ediliyor.


10.5 milyon kişi başvuru yaptı


İmar barışı için toplam 10.5 milyon vatandaş başvuru yaptı. İmar barışından faydalanan 10,5 milyon vatandaşın çoğu elektrik, su, doğalgaz sorunları bulunuyor. Vatandaşların tapuları olmadığından mülkiyeti ipotek olarak gösteremiyorlardı. İmar barışı ile bu sorunların hepsinin önünü açıldı. İmar affına 13 milyon kaçak yapı için başvurunun gelmesi bekleniyor. 
İmar barışı başvuruları ne zaman bitecek?


İmar barışı başvuruları 15 Haziran 2019 tarihinde sona erecek. Başvuru sürecinin uzatılıp uzatılmayacağı ise henüz belli değil.


İmar barışına e-devlet üzerinden yapılacak müracaatta gereken belgeler


1.) E-devlet şifresi


2.) Geçerli bir cep telefonu numarası


3.) Geçerli bir e-posta adresi


4.) Beyan edilecek yapının adresi


5.) Tapusu varsa ada ve parsel bilgileri


6.) Toplam inşaat alanı; konutların ve işyerlerinin ayrı ayrı toplam alanları (m2)


7.) Yapıdaki konut ve işyeri sayısı


8.) Arsa/Arazinin emlak vergi birim değeri (TL/m2) (İlgili belediyesinden alınabilecektir.)


9.) Yapının bulunduğu arsanın alanı; varsa tapudaki alan yoksa beyan edilecek alan (m2)


10.) Yapı sınıfı (sistemin sunacağı seçeneklerden seçilecek)


11.) İmar mevzuatına aykırılığın tarif edilmesi


12.) Yapıyı gösteren ve ayrılık kısmını gösteren birer adet fotoğraf. (Fotoğrafların dosya formatı .jpg, .jpeg veya .png olmalıdır.)İmar barışı başvuruları devam ediyor mu , İmar barışı son başvuru tarihi , imar barışı başvuruları ne zaman bitecek ,