30 / 05 / 2024

İmar barışı başvurularında son 15 gün!

 İmar barışı başvurularında son 15 gün!

Ruhsatsız veya ruhsatına aykırı yapıların kayıt altına alındığı imar barışı uygulamasında sona gelindi. İmar barışı başvurularında son 15 gün kaldı...


Ruhsatsız veya ruhsatına aykırı yapıların kayıt altına alındığı imar barışı uygulamasında sona yaklaşıldı. Bilindiği üzere imar barışı başvuruları normal şartlarda 31 Ekim 2018 tarihinde sonra erecekti. Ancak gelen yoğun talep nedeni ile başvurular 31 Aralık 2018 tarihine kadar uzatıldı.


İmar barışı için başvuru ve ödeme süresi 31 Aralık 2018 tarihinde sona erecek. Buna göre, imar barışından faydalanmak isteyen kimselerin 15 gün içerisinde başvurularını gerçekleştirmeleri gerekiyor.


Başvurular uzayacak mı?


Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, geçtiğimiz günlerde imar barışında 2. bir uzatmanın yapılmayacağını açıkladı. Kurum, "İmar Barışı 31 Aralık 2017 öncesi yapıları içerdiği için bu tarihten sonra ister afet alanı, ister normal alan olsun, ister mera, ne olursa olsun, 31 Aralık'tan sonra yapı nerelere yapıldıysa biz bunları tespit edip, yıkacağız." dedi.


Başvurular e-devletten


31 Aralık 2017 tarihinden önce yapılmış ruhsatsız veya ruhsat aykırı yapıları ilgilendiren imar barışına e-devlet üzerinden müracaat edilebiliyor. 


E-Devlet Kapısı Üzerinden Yapılacak Müracaatta Gereken Bilgiler

1) E-devlet şifresi


2) Geçerli bir cep telefonu numarası


3) Geçerli bir e-posta adresi


4) Beyan edilecek yapının adresi


5) Tapusu varsa ada ve parsel bilgileri


6) Toplam inşaat alanı; konutların ve işyerlerinin ayrı ayrı toplam alanları (m2)


7) Yapıdaki konut ve işyeri sayısı


8) Arsa/Arazinin emlak vergi birim değeri (TL/m2) (İlgili belediyesinden alınabilecektir.)


9) Yapının bulunduğu arsanın alanı; varsa tapudaki alan yoksa beyan edilecek alan (m2)


10) Yapı sınıfı (sistemin sunacağı seçeneklerden seçilecek)


11) İmar mevzuatına aykırılığın tarif edilmesi


12) Yapıyı gösteren ve ayrılık kısmını gösteren birer adet fotoğraf. (Fotoğrafların dosya formatı .jpg, .jpeg veya .png olmalıdır.)Işıl Seren KESKİN/Konuttimes.com