Eski binalarda yapı kullanma izin belgesi nasıl alınır?


Eski binalarda yapı kullanma izin belgesi nasıl alınır?

Yapı kullanma izin belgesi, yapı tamamlandıktan sonra belediyeden alınması gereken yapı kullanma izni oluyor. Peki eski binalarda yapı kullanma izin belgesi nasıl alınır? diyorsanız işte yanıtı..Eski binalarda yapı kullanma izin belgesi nasıl alınır?

İskan olarakta bilinen yapı kullanma izin belgesi, inşaat çalışmaları tamamlanan bir yapıda oturumun yasal olarak başlaması için alınan izin oluyor. 


Yapı kullanma izin belgesini binanın müteahhidinin alması gerekiyor. Belgeyi almak için inşaat sahibi, müteahhidi veya yetkilisi bir dilekçe ile Belediyeye başvuru yapması gerekiyor. Başvuruyu alan Yapı Kullanma izni teknik elemanları binanın ruhsat ve eklerine uygun olarak yapılıp yapılmadığını yerinde gelip kontrol ediyor.


Söz konusu yapı kullanma izin belgesi belediyelerin İmar Müdürlüğü Yapı Kullanma İzni birimleri tarafından hazırlanıyor. 

Peki eski binalarda yapı kullanma izin belgesi nasıl alınır? diyorsanız işte yanıtı..


Eski binaya yapı kullanma izin belgesi alınabilmesi için aşağıdaki belgelerin temin edilmesi gerekiyor.Eski binalar için iskan belgesi almada gerekli olan belgeler ise şu şekilde:


Yapı kullanma dilekçesi

Vergi Dairesi ile ilişik kesme belgesi

Bağlı bulunulan su dairesinden dış kanal belgesi

Yapı Denetim Kuruluşu tarafından onaylanmış rapor

Cepheyi tam olarak gösteren 13x18 cm fotoğraf

Çevre ve Emlak vergisi borcu olmadığını gösteren belge

Proje müelliflerinin raporu 

Tapu kayıtlarının onaylı belgeleri

Yapı kullanma izin belgesi ücretleri 2015!

Özge ÖZDEMİR/Konuttimes.comEski binalarda yapı kullanma izin belgesi nasıl alınır , Eski binaya yapı kullanma izin belgesi nasıl alınır , eski binalarda yapı kullanma izin belgesi , eski binalara yapı kullanma izni , Eski binaya iskan nasıl alınır , eski binaya iskan alınır mı ,