24 / 06 / 2024

Kentsel dönüşüm yaşam standartları için zorunluluk!

 Kentsel dönüşüm yaşam standartları için zorunluluk!

Piyalepaşa Gayrimenkul Genel Müdürü Kaan Yücel asıl meselenin bakış açısı belirterek "Kentsel yenileme ve dönüşümü ticari olmaktan çıkarıp, bir gereklilik değil zorunluluk olduğunu anlamak ve anlatmak gerekiyor" dedi..


Kentsel dönüşümün Türkiye için bir gereklilik değil zorunluluk olduğunu ifade eden Piyalepaşa Gayrimenkul Genel Müdürü Kaan Yücel asıl meselenin bakış açısı belirterek "Kentsel yenileme ve dönüşümü ticari olmaktan çıkarıp, bir gereklilik değil zorunluluk olduğunu anlamak ve anlatmak gerekiyor" diye konuştu.


Yücel, dönüşümün hakkıyla yapıldığı takdirde; sadece bireylerin değil tüm Türkiye'nin kazanacağını ifade etti. Yücel, "Gerçekten başta ekonomik olmak üzere sosyal ve kültürel bir dönüşümü hedeflemek gerekiyor. Ancak bu şekilde yapılan kentsel dönüşüm projeleri ile varolan bölgenin ve kişilerin gelişmişlik düzeyi ve yaşam standartları yükseltilebilir diye düşünüyorum" dedi. 


KOLAY BİR İŞ DEĞİL


Bir şehrin eksikliklerinin tespit edilip yeniden inşa edilmesinin kolay bir iş olmadığını da kaydeden Kaan Yücel, "Bu yüzden kentsel dönüşümde yapılan çalışmaların, şehri tamamlayıcı birer unsur haline gelmesi için ortak akılla aksiyon almak ve bina bazında değil alan bazında dönüşümü gerçekleştirmek gerekiyor" diye konuştu.


Yücel, "Türkiye'de, İstanbul ve  Ankara  başta olmak üzere 30-40 sene ortalamalı birçok eski konut stoku yer alıyor. Bu konut stoğunun hızlı bir şekilde yenilenip günümüz şartlarına uygun hale getirilmesi gerekiyor" dedi. 


Geliştirilen kentsel dönüşüm politikalarının inşaat sektörünün büyüme ve gelişme potansiyelini yukarılara taşıdığının altını çizen Kaan Yücel, şu ifadeleri kullandı: "Yürürlüğe girdiği günden bugüne baktığımızda daha çok tek tek bina bazında ve rantı yüksek bölgelerde yasanın uygulandığı görüyoruz. Türkiye genelinde yaklaşık 200 civarında riskli alan olduğu düşünüldüğünde kentsel dönüşümün de alan, parsel, ada bazında gerçekleştirilmesi çok önemli. Zira büyük bir alan içinde kentsel dönüşümü gerçekleştirdiğinizde birçok şeyi bir arada yapabilme şansına sahip oluyorsunuz. Hem evleri yeniliyorsunuz, hem alt yapı sorunlarını çözüyorsunuz."


İSTİKRAR DÖNÜŞÜMÜ HIZLANDIRIR


Kaan Yücel gayrimenkul sektörünün 2019'da başarı grafiğini aynı şekilde devam ettirebilmesi için ekonomide istikrarı yakalamanın şart olduğunu söyledi.  Yücel, "Tapu harçlarına yönelik yapılan düzenleme kentsel dönüşümün hızlanması açısından önemli" dedi.


Önerilen Bağlantılar : Satışa çıkacak projeler