Ceren Kumbasar: Bitmiş ev seçin, pazarlık edin!


 Ceren Kumbasar: Bitmiş ev seçin, pazarlık edin!

Ceren Kumbasar konut almayı planlayanlar için de krizin önemli fırsatlar sunduğunu belirtti ve bugünlerin alım zamanı olabileceğini vurguladı. Kumbasar, alım için şu noktalara dikkat edilmesini tavsiye etti:
Vatan Gazetesi yazarı Ceren Kumbasar konut almayı planlayanlar için de krizin önemli fırsatlar sunduğunu belirtti ve bugünlerin alım zamanı olabileceğini vurguladı. Kumbasar, alım için şu noktalara dikkat edilmesini tavsiye etti:


- Elinizde nakit paranız varsa hele hele bu para döviz olarak biriktirilmiş ve döviz olarak tutuluyorsa arsa veya konut sizin için çok çok iyi bir yatırım fırsatı olabilir. Ancak tavsiyem kesinlikle bitmiş ve halen satışı süren konutlara yönelmeniz.


- Proje bazındaki konutlardan bir süre için uzak durmakta fayda var. Zira yolsuzluk operasyonunun müteahhitlere kadar uzanan bir kolu bulunuyor. Temkinli olmak şart.- Ortalığın toz duman olduğu şu günlerde pazarlık payınız yüksek. Ancak topraktan satışı özellikle krediliyse ve markalı bir projeden değilse kesinlikle önermiyorum. Bu öneriler için uzun seneler deneyime, iktisatçı olmaya gerek yok. Çok basit, her eğitim seviyesinden insanın yapabileceği ve nitekim piyasalardaki durgunluğa bakarsak da yaptığı bir yorum.


- Fırsatlar kredilerle taksitlerle yakalanmaz. Fırsatlar cebinizdeki nakitle yakalanır. 10 bin liranız varsa 10 bin liralık 100 bin liranız varsa 100 bin liralık arsa veya konut yatırımı yapın. İkisi de yoksa bir planınız olsun. Yatırım yapmak için ilk ihtiyacınız olan şey aslında para değil, hedeftir.


- Bugünlerde her şey biraz fazla karışık, en çok da kafalarımız. Kim ne derse desin açık zihinli olmadan yatırım yapmayalım. Anlamaya çalıştığımız şeylere veya anladığımızı zannettiklerimize değil gerçekten anlama kapasitemizin yeteceği şeylere odaklanalım. Yatırımda bile.


Vatan
konut seçimi yaparken nelere dikkat edilmeli , konut seçimi nasıl olmalı , maketten ev alınır mı , maketten ev satışı , konut sektörü son durum , ev alırken dikkat edilmesi gerekenler , ceren kumbasar yazıları ,