Kira artışında TÜFE dönemi resmen başladı!

 Kira artışında TÜFE dönemi resmen başladı!

TBMM Genel Kurulu’nda dün gece torba kanun görüşmeleri sırasında kiracıları sevindirecek çok önemli bir düzenleme de yapıldı. Kira artışında TÜFE dönemi resmen başladı.


Kira artışı Borçlar Kanunu’nun 344. maddesine göre yapılıyor.  Kanuna göre, sözleşmede farklı bir hüküm belirtilmediği durumda konut kiraları Yİ-ÜFE’ye göre artırılıyor. Kiracı ve mülk sahibi farklı oranlarda kira belirleyebiliyorlar fakat yapılacak artış tutarı Yİ-ÜFE’yi aşamıyordu. Geçmiş senelerde Yİ-ÜFE artışı, genellikle TÜFE'nin altında kalıyordu. Ancak, son üç senedirYİ-ÜFE daha fazla yükseliş kaydediyor. 


TBMM’de dün gece kabul edilen torba kanun Meclise sunulurken, Yİ-ÜFE yerine artışın TÜFE’ye göre yapılması da belirtildi. Kira artışı yapılacak aydan geriye doğru son 12 aylık dönemde aydan aya TÜFE’de ne kadar değişim olmuşsa, o artış oranında artış yapılacak. 


Kira artışında, aydan aya TÜFE değişimi yerine TÜFE'deki “12 aylık ortalamalara göre değişim” dikkate alınarak ve o şekilde hesaplanacak. Kira artışında esas alınacak orana ilişkin düzenleme Yargı Hizmetlerinin Hızlandırılması Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un geçici ikinci maddesine eklendi. 


Yapılan değişikliklere göre Türk Borçlar Kanunu'nun Tüketici Fiyat Endeksi'ndeki (TÜFE) 12 aylık ortalamalara göre değişim oranının esas alınacağına ilişkin hüküm, kira sözleşmeleriyle akdedilmiş diğer kira sözleşmelerinin yenilenmesinde uygulanacak.


Böylece tarafların yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak olan kira bedeline ilişkin anlaşmaları bir önceki kira yılında 12 aylık TÜFE ortalamalara göre değişim oranını geçmemek koşuluyla geçerli sayılacak. 


Milyonlarca kiracıya müjde!