Kiralar TÜFE'ye göre artacak!

Kiralar TÜFE'ye göre artacak!

Kira artışlarında yüzde 27 olarak uygulanan tavan artış oranı yüzde 16 oranına indi. Düzenlemenin kabul edilmesiyle 1.000 liralık kirada 270 lira olan tavan artış oranı da 110 lira azaldı ve 160 TL'ye indi.
Döviz kurlarındaki hareketlilik üretici fiyatlarını yükseltince Hazine ve Maliye Bakanlığı da harekete geçti.


Yeni Şafak gazetesinden Kenan Biter'in haberine göre, Bakanlık tarafından geçtiğimiz aylarda açıklanan Yeni Ekonomi Programı'na dahil edilen yeni düzenlemelerle kira fiyat artış oranlarında baz alınan Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) yerine Tüketici Fiyat Endeksi'nin (TÜFE) kullanılmasına karar verildi.


Bakanlığın düzenlemesi sonrasında 20 milyon kiracının da gözü 2018 yılı enflasyon rakamlarına çevrildi. Merakla beklenen veriler Ocak ayının ilk haftasında açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), tarafından açıklanan 2018 Aralık ayı enflasyonunda TÜFE'de yüzde 0,40 Yİ-ÜFE'de ise yüzde 2,22 düşüş gözlemlendi. Aralık'daki gerilemeyle beraber yıllık enflasyon TÜFE'de yüzde 20,30, ÜFE'de de yüzde 33,64 oldu.


Yaklaşık 10 puanlık fark var


Kira artış oranlarında baz alınan 12 aylık ortalama ÜFE'de yüzde 27, TÜFE'de ise yüzde 16,33 oldu. Fakat enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla beraber kira artış oranlarında ÜFE yerine TÜFE'nin baz alınmasını ön gören düzenlemenin Meclis'ten geçmemesinden kaynaklı kira artış oranlarının ÜFE üzerinden yapılmasının devam edeceği belirtildi. Bu da 1.000 TL'lik bir kirada aylık 110 lira daha fazla ödenmesi anlamı taşıyordu.


Kiraları düşürecek düzenleme Meclis'ten geçti


Milyonlarca kiracının ev sahipleri ile yapacakları zam oranı görüşmelerinde kiracıların elini rahatlatacak olan düzenleme dün gece yarısı Meclis'ten geçti.


ÜFE yerine TÜFE baz alınacak


TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilen Torba Yasa'daki bir madde ile yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak kira tutarı, bir önceki kira yılında Tüketici Fiyat Endeksi'ndeki (TÜFE) 12 aylık ortalamalara göre değişim oranını geçmeyecek.


1000 TL'de 110 lira daha az ödenecek


Kararın yasalaşmasıyla beraber 2019'da kira artış oranı TÜFE'deki 12 aylık ortalaması olan yüzde 16 oranını geçemeyecek. Bu hesaplamaya göre ise 1.000 TL'lik bir evde oturan vatandaşın kirası en fazla yüzde 16'lık zam sonrası bin 160 TL'ye yükselecek. Bu rakam ÜFE baz alınsaydı 1.270 liraya çıkacak kiracılar TÜFE'ye göre 110 TL daha fazla kira ödeyecekti.