24 / 06 / 2024

Ömer Faruk Barata: Dönüşüm, kamulaştırma olmadan başarıya ulaşamaz!

Ömer Faruk Barata: Dönüşüm, kamulaştırma olmadan başarıya ulaşamaz!

"Kentsel dönüşüm, kamulaştırma olmadan kesinlikle başarıya ulaşamaz" şeklinde konuşan Ömer Faruk Barata,. Bu, sadece vatandaşla müteahhit arasında yürüyebilecek bir konu değil" dedi.


Alman ortaklı inşaat şirketi Vartaş'ın Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Barata, "Kentsel dönüşüm, kamulaştırma olmadan kesinlikle başarıya ulaşamaz. Bu, sadece vatandaşla müteahhit arasında yürüyebilecek bir konu değil" dedi. 


Kentsel Dönüşüm'ün sembol bölgesi  İstanbul  Fikirtepe'de, sahibi anlaşmaya yanaşmadığı için dokunulamayan ve 30 dönüm arsa ortasındaki görüntüsüyle kamuoyunda ilgi uyandıran "Yalnız Ev" yıkıldı ancak yaklaşık 3 yıldır binlerce hak sahibinin de mağdur olduğu efsane arazi Alman ortaklı Vartaş'ı oldukça yordu. 


ADETA DEMİR BİR LEBLEBİ 


Renovia İstanbul projesini hayata geçirmeye hazırlanan Vartaş Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Barata, kentsel dönüşüm uygulamalarında ciddi zorluklar olduğuna kaydetti. Barata, "Kentsel Dönüşüm sanılanın aksine rant kapısı değil, adeta demirden bir leblebi. Deprem felaketi yaklaşıyor. 


Bu milli bir meseledir, herkes elini taşın altına koymalı" diye konuştu. Barata, sorunun ancak 29'uncu görüşmeden sonra bakanlığın devreye girmesiyle çözülebildiğine dikkat çekti. 


Yeni Akit