24 / 06 / 2024

Kentsel dönüşüm yaparken 100 yıl sonrası düşünülmeli!

 Kentsel dönüşüm yaparken 100 yıl sonrası düşünülmeli!

Konut ve Yapı Gazetesi tarafından düzenlenen Kentsel Dönüşüm Zirvesi'nin oturumlar bölümünde konuşan akademisyenler, bürokratlar, sektörle ilgili meslek ve iş dünyası kuruluşlarının temsilcileri, kentsel dönüşümde başarının sırrının "katılımcılık" olduğu görüşünde birleşti.
Merinos AKKM'de düzenlenen Kentsel Dönüşüm Zirvesi'nde Uludağ Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nilüfer Akmcıtürk'ün moderatörlüğünde yapılan ilk oturumda Uludağ Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölüm Başkanı Doç. Dr. Murat Taş, Uludağ Üniversitesi İnşaat Fakültesi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Adem Doğangün, Bursa Teknik Üniversitesi Mimarlık Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Beyhan Bayhan söz aldı. Akademisyenlerin katıldığı oturumun moderatörlüğünü üstlenen Uludağ Üniversitesi mimarlık Fakültesi Dekanı Nilüfer Akıncıtürk artık harekete geçme zamanının geldiğini söyledi. Akıncıtürk, "Şehrin kentsel dönüşümde söz sahibi olan bütün paydaşlar konuyu enine boyuna inceliyor, bizler konuşuyoruz, yerel yöneticiler teoride uygulamaya çalışıyor. Artık kentsel dönüşüm hayata geçirilmeli" dedi. 


Halkın kentsel dönüşümün en önemli paydaşı olduğunu vurgulayan Akıncıtürk, "Biz artık halkla birlik olmalıyız. Onlarsız kentsel dönüşüm mümkün değildir. Kentsel dönüşümü harekete geçirmek için; projeyi finans edecek bir döngü bulmalıyız, sosyal olarak yaratıcı olmalıyız, çevreyi bozmadan yaşanılabilir bir düzen kurmalıyız" diye konuştu. 


"100 YIL SONRASI DÜŞÜNÜLMELİ"

Doç. Dr. Murat Taş, kentsel dönüşümde halktan sonra en önemli olmazsa olmazın özel sektör olduğunu söyledi. Doç. Dr. Taş, sözlerini şöyle sürdürdü: "Yatırımcılar uygulayıcı ve ekonomik faydayı sağlayıcı olanlardır. 


Üniversiteler de vizyon ve yön göstericidir. Kamu ise denetleyici olmalıdır. Bu aktörlerin ciddi anlamda kentsel dönüşümü sağlayabilmeleri için katılımcılık esastır. 

Dünyadaki örnekleri katılımcılıkla başarıya ulaşmıştır. Şimdi yapacağımız kentsel dönüşüm de 100 yıl sonra yeniden kentsel dönüşüme ihtiyaç doğuracak bir şekilde yapılmamalıdır." Prof. Dr. Adem Doğangün de, kentsel dönüşüm için birlikte hareket etmenin önemine değindi. 

Doğangün, "Kentsel dönüşümün asıl hedefi afet riski altındaki alanların dönüştürülüp daha sağlıklı ve güvenli yaşam alanları oluşturmak olmalıdır. 

Esas olan bu kentsel dönüşüme vatandaş, mühendisler, yerel yönetimler dört elle sarılıp bu sağlıksız binalardan vatandaşları kurtarıp her şeyiyle yaşanabilir bir kentin yeninden yapılmasını sağlamalıdır" şeklinde konuştu. 


GÜNEY MARMARA TEHLİKELİ

Doç. Dr. Beyhan Bayhan ise, kentsel dönüşüme deprem riski açısından yaklaştı. Bursa'nın zemininin problemli olduğunu vurgulayan Bayhan, "Geçmiş yıllardan beri Bursa'da birçok depremin olması bunun göstergesidir" dedi. Bayhan sözlerine şöyle devam etti: "Bursa ili birinci deprem bölgesindedir. 

Kuzeyinde kalan Büyükorhan, Orhaneli, Kestel ve İnegöl ikinci bölgede kalıyor. Biz depremde daha çok İstanbul'u konuşuyoruz ama riskli alanların daha çok Güney Marmara bölgesinde olduğunu biliyoruz. Güney Marmara da en az İstanbul kadar tehlikelidir diyebiliriz." Konut ve Yapı Gazetesi Genel Müdürü Utku Çalışkan'ın moderatörlüğünü yaptığı 2. Oturum'da ise, Osmangazi Belediyesi Kentsel Tasanın Müdürü Ali Uzsezer, Yıldırım Belediyesi Kentsel Tasarım Müdürü Alper Dağdelen, İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Başkanı Basri Akyıldız ve İMSİAD Üyesi Ziyaeddin Temizel yer aldı. 

Uzsezer, "Bizler yerel yöneticiler olarak sorunları formül ize edip ideal yaşam alanları yaratabilmek için çalışıyoruz. Kamulaştırma gücüyle bazı alanları alıp kentsel dönüşüm alanı haline getiriyoruz. Soğanlı ile buna başlıyoruz ve o bölgede örnek bir yer yaratıp tüm bölgede kentsel dönüşümü tetiklemek amaçlarımızdan biridir" dedi. 

Dağdelen de, "Bir alanda insanların sağlıklı ve mutlu olabileceği bir plan yapmak ve bu planın ardından insanların mülkiyetlerini sağlayıp daha güvenli ve huzurlu yerlerde yaşamalarını sağlamak istiyoruz. İmar planları iyi bir ekiple yapıldığı takdirde, örnek olacağını düşünüyoruz" dedi. 


DÖNÜŞÜMÜN AKTÖRLERİ

Basıi Akyıldız ise, "Afet deyince aklımıza hep deprem geliyor. 

Kentsel dönüşüme ihtiyaç olan bu bölgeler de afet riski altındaki bölgelerdir. Kent olma özelliğini kaybetmiş bölgelerin belli kriterler çerçevesinde mimar mühendisler tarafından yapılanması gerekiyor. 

Aslında jeofizik mühendisleri, inşaat mühendisleri, şehir plancıları, mimarlar, harita mühendisleri hepsi birden kentsel dönüşümün başrolünü oluşturuyor" diye konuştu. Ziyaeddin Temizel de halkın da katıldığı bu tür toplantıların verimli olacağını dile getirdi. Kentsel dönüşümü bir an önce hayata geçirmek gerektiğini söyleyen Temizel çok zaman kaybedildiğinden yakındı. 


Bursa'da MeydanÖnerilen Bağlantılar : Satışa çıkacak projeler