Bursa'nın yüzde 70'i yeniden planlanmalı!


Bursa'nın yüzde 70'i yeniden planlanmalı!

Bursalı müteahhitler, Bursa'nın kentsel dönüşüme en fazla ihtiyaç duyan illerin başında geldiğini belirterek, bin 70 mahallede 3 milyona yaklaşan nüfusun yaşadığı kentte yeniden planlanması gereken alanın yüzde 70 civarında olduğunu ifade etti.rnBursalı müteahhitler, Bursa'nın kentsel dönüşüme en fazla ihtiyaç duyan illerin başında geldiğini belirterek, bin 70 mahallede 3 milyona yaklaşan nüfusun yaşadığı kentte yeniden planlanması gereken alanın yüzde 70 civarında olduğunu ifade etti.


İnşaat Müteahhitleri Sanayici ve İşadamları Derneği (İMSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Gökçadır, Bursa'nın neredeyse yüzde 70'inin yeniden planlanması ve kentsel dönüşüm kapsamına alınması gerektiğini belirterek, "Çok fazla miktarda plansız alan ve denetimsiz yapı var. Önce bu alanların planlanması gerekiyor. Ancak o zaman çok büyük kentsel dönüşüm projelerinden bahsedebiliriz. Şu anda yapılanlar sadece planlı alanlarda bina değişimi. Cazibe merkezlerinde yapılan değişimler. Eski binalar yıkılıp yerine yenileri yapılıyor. Şu anda yapılan çok köklü bir kentsel dönüşüm değil" diye konuştu.


0,50 emsal artışı önemli adım


Yapıların ve değerlerin tespiti ile vatandaşlarla anlaşma kısmının kentsel dönüşüm süreçlerinde acilen çözüm getirilmesi gereken konular olduğunu vurgulayan Adil Gökçadır, "Kentsel dönüşüm yasasıyla ilgili 'hayat kurtarma' ve sosyal boyut çerçevesinde bakılarak düzenleme yapılamalı. Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin verdiği 0,50 emsal artışı önemli bir adım" dedi.


Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki 6306 sayılı Kanun'un Uygulama Yönetmeliği'nde yapılan değişiklikleri değerlendiren İMSİAD Başkanı Gökçadır, yönetmeliğin önemli bir adım olduğunu ancak topyekun bir kentsel dönüşüm hareketi için yeterli olmadığını savundu. Yapılan düzenleme ile yetkilerin büyükşehirlere devredildiğine işaret eden Gökçadır, "Bu büyük bir kolaylık. İşlerimizi artık büyükşehir belediyesinde halledebileceğiz. Ama tabii kentsel dönüşümün hız kazanması ya da aktivitesinin artması sadece bununla çok mümkün değil. Hala yapılması gerekenler var" dedi.


DünyaÖnerilen Bağlantılar : Satışa çıkacak projelerİMSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Adil Gökçadır , bursa kentsel dönüşüm , afet riski altındaki alanların dönüştürülmesi ,