15 / 07 / 2024

En çok aidat veren ilçeler açıklandı!

 En çok aidat veren ilçeler açıklandı!

Vatandaşların en büyük giderleri arasında yer alan aidat fiyatları dudak uçuklatıyor. 5 Büyükşehir Konut Aidat Raporuna göre İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya'da her ay 1 milyar 133 milyon TL aidat ödemesi yapıyor.


Her ay yaklaşık 700 milyon TL aidatın ödeme yapıldığı İstanbul’da en çok aidat Sarıyer'de ödeniyor. En düşük aidatı ise ortalama 40 TL ile Fatihte yaşayanlar ödüyor.


Konum, sosyal alanlar, temizlik ve güvenlik hizmetleri gibi kriterlerle etkilenen konut aidatları büyükşehirlerde site ya da apartmanlarda yaşayan ev sahipleri ve kiracılar için büyük gider kaynakları arasında yer alıyor.


Hürriyet'te yer alan habere göre; GABORAS Gayrimenkul Borsası'nın 5 Büyükşehir baz alınarak hazırladığı raporda, çarpıcı veriler ortaya çıktı. GABORAS Genel Müdür Yardımcısı Şevki Çatladı, şu ifadeleri kullandı: ''Türkiye'de her ay yaklaşık 1 Milyar 133 Milyon TL konut aidatı ödendiğini söyleyerek, İstanbul en fazla aidat ödeyen illerden bir tanesi. Yaklaşık 700 milyon TL'nin üzerinde her ay İstanbul'da aidat ödüyoruz. İstanbul'daki bu rakamı  Ankara  139 milyon TL,  İzmir  130 milyon TL, Antalya 81 milyon TL ve Bursa da 79 milyon TL ödeyerek takip ediyor.''


İSTANBUL'DA EN ÇOK AİDATI BEYKOZ, EN AZINI FATİH ÖDÜYOR

İstanbul'da en fazla aidat toplanan ilçeleri duyuran Çatladı, ''En fazla aidat Sarıyer, Esenyurt, Beykoz, Kadıköy, Küçükçekmece ve Bağcılarda toplanıyor. Kalabalık ilçeler, Esenyurt, Pendik, Bağcılar gibi yerlerde aidat miktarlarının total anlamda fazla olması normal. Çünkü çok fazla yaşayan var ve konut miktarları çok fazla. Esenyurt gibi ilçelerin dışında Sarıyer, Kadıköy, Beykoz gibi yerlerde yüksek miktarlarda aidat toplanıyor. Bunun sebebi ise buradaki aidatların biraz daha pahalı olmasından kaynaklanıyor. İstanbul'da en düşük aidatı ödeyen ilçe ise 40 TL ile Fatih. Bunun dışında en pahalı aidatı ise sırasıyla, 526 TL ile Beykoz, 432 TL ile Sarıyer, 287 TL ile Başakşehir ödüyor'' dedi.


EN FAZLA AİDAT ÇANKAYA’DA

Ankara'da ise Çankaya'da yaşayanların her ay ortalama 175 TL aidat ödediğini anlatan Çatladı, ''Ankara'da ortalama aidat değeri Gölbaşı'nda 170, Etimesgut'ta 125, Yenimahalle'de ise 100 TL. En fazla aidat toplanan ilçeler ise, Çankaya, Etimesgut, Yenimahalle, Keçiören ve Gölbaşı oldu'' dedi.


İZMİR'DE EN FAZLA AİDATI URLA'DA YAŞAYANLAR ÖDÜYOR

İzmir'de her ay ortalama 130 milyon TL aidat toplandığını anlatan Çatladı, şunları söyledi:


''110 TL de ortalama aidat miktarı var. En fazla aidat Bornova'da toplanıyor. Bornovayı Karşıyaka, Bayraklı, Konak, Urla takip ediyor. Aidat değeri en yüksek olan ilçeler ise, 363 TL ile Urla, 340 TL ile Güzelbahçe, 262 TL ile Çeşme, 237 TL ile Narlıdere ve 136 TL ile Bornova.''


KAŞ'TA ORTALAMA 250 TL AİDAT ÖDENİYOR

Her ay 81 milyon TL aidatın ödendiği Antalya hakkında konuşan Çatladı, ''115 TL Antalya genelinde ortalama bir aidat miktarından söz edilebilir. İlçeler nezdinde kıyaslandığında ise Muratpaşa, Manavgat ve Alanya da en fazla aidat toplanan ilçelerin başında geliyor. Antalya'da en pahalı aidatı ödeyen ilçelerde ise, Kaş ön plana çıkıyor. Kaşta ortalama 250 TL aidat ödendiğini söyleyebiliriz'' diye konuştu.


BURSA'DA ORTALAMA AİDAT TUTARI 85 TL

Çatladı, ''79 milyon TL aidatın ödendiği Bursa için ise, Bursa'da ortalama aidat miktarı ise 85 TL oldu. Bursa'da ilçe sıralaması, Osmangazi, Nilüfer, Yıldırım ve İnegöl'ün ön plana çıktığı görülüyor'' açıklamasında bulundu.