İmar barışı için kredi veren bankalar!


İmar barışı için kredi veren bankalar!

Tapusu ve ruhsatı olmayan 13 milyon yapıyı ilgilendiren imar barış kapsamında imara aykırı olan yapıların Yapı Kayıt Belgesi alması gerekiyor. Bankalar imar barışına özel, düşük faizli kredi veriyor. Peki, Yapı Belgesi için hangi bankalar kredi veriyor?8 Haziran'da başlayan imar barışına başvurular devam ediyor. 31 Aralık 2017 tarihinden önce yapılmış imara aykırı binalar için 31 Ekim'e kadar başvuru yapılabilecek. Şu ana kadar 3 milyon 158 bin kişinin başvuru yaptığı imar barışı için gereke bedel yıl sonunda ödenebiliyor.


İmar barışı bedeli arsanın emlak vergi değeriyle yapının maliyetinin toplanmasıyla hesaplanıyor. Toplam maliyet konutta yüzde 3, ticaride ise yüzde 5 olarak alınıyor.  Metrekareler, tarım amaçlı binalarda 200 lira 1-2 katlı binalarda 600 lira, 3-7 katlı binalarda 1000 lira, 8 ve daha yüksek katlı binalarda 1600 lira, villa, AVM, hastane gibi yapılarda ise 2 bin lira olarak belirleniyor. 


İmara aykırı, ruhsatsız ve tapusuz yapıların kayıt altına alınması için bankalar da harekete geçti. İmar barışı ödemelerini kolaylaştırmak isteyen bankalar vatandaşa ‘İmar Barışı Kredisi’ adı altında finansman imkanı sağlıyor. Krediden faydalanmak isteyen vatandaşların Çevre Bakanlığı tarafından imar barışı kapsamında gelen SMS’i ibraz etmesi gerekiyor. Vadeler 60 ayla, finansman tutarı 30 bin lira ile sınırlı.


Hangi bankalar imar barışı için kredi veriyor?


Halkbank: İmar Barışı Destek Kredisi kapsamında 30 bin TL'ye kadar, 48 ay vade ve yüzde 1.67 faiz oranıyla kredi veriyor.

Türkiye Finans:  İmar Barışı Finansmanı kredisinde 48 aya varan vade imkanı sunuyor. Faiz oranı yüzde 1.76 ile 1.81 arasında değişiyor.

Şekerbank: 30 bin TL'ye kadar olan krediler için 60 aya varan vade imkanları sunuyor. Kredi kapsamında kredi tahsis ücreti de alınmıyor.

İş Bankası: 30 bin TL'ye varan krediyi 60 ay vadeyle sunuyor. Faizler ise kredi tutarına göre yüzde 1.84 ile 1.91 arasında değişiyor.

Vakıfbank: 20 bin TL'ye kadar 48 aya varan vadelerle kredi kullandırıyor. Aylık faiz oranı ise 1.76ç

TEB: 48 ay vadeli, üç ay ertelemeli ve yüzde 1.70'ten başlayan faiz oranıyla kredi imkanı sunuluyor.
İmar barışı hesaplama , İmar barışı kredisi , İmar barışı başvurusu ,