Konut kredisi ile yatırım yapma isteği yayılmalı!


Konut kredisi ile yatırım yapma isteği yayılmalı!

Yeni Birlik Gazetesi köşe yazarı olan Yusuf Dinç bugünkü yazısında gençlere yatırım konusunda önerilerde bulundu. Dinç, konut kredisi ile yatırım yapmak isteğinin yayılması gerektiğini belirtti.Bu yazı gençlerimiz için yazılmıştır. Çünkü onların geleceği daha önemlidir. Gençlerin özellikle yeni istihdam edilenlerini veya yeni girişimde bulunanlarını bu mesele yakından ilgilendirir. Çünkü onlar henüz büyük ihtimalle borçlanmamışlardır. Üstelik önemli kısmı aileleri ile yaşadığından giderlerinin daha az olduğu düşünülebilir. 


İşte bu gruptaki arkadaşlar gözlerini kapatıp hayatlarına BES ve konut kredisi ile başlamalıdırlar. Bunların yanında geliri yetenler çeyiz hesabı gibi önemli teşvikleri de değerlendirebilir. 


BES yatırımında standart planlar yerine altın ağırlıklı planları tercih etmeniz emekliliğe kadar ciddi birikim elde etmenizi sağlayacaktır. Standart planların getirisi kısa vadede ortaya çıkmakla beraber uzun vadede tatmin edici olmayabilir. Altın ağırlıklı planların kısa vadede getirisinin gözükmeme ihtimali olsa bile her 10 yılda bir altın fiyatının katladığı göz önüne alınmalıdır. Böylelikle kısa vadede yatırımın maliyeti daha az olacak uzun vadede getirisi daha yüksek olacaktır. Zorunlu BES'te işveren desteği gibi teşviklerin de zorunlu tutulması sistemin önemini artıracaktır. Düzenleyicilerin bu yönde müdahale etmesi mümkündür. 


Diğer taraftan konut kredisi geleceğe yönelik en önemli yatırımdır. Konut kredisi ile yatırım yapmak isteği gençler arasında yayılmalıdır. Çünkü konut primleri dikkate alındığında konut almakta hızlı davranmak gerekmektedir. Konutlardaki fiyat artışı, kira talebi ve konut finansmanlarının maliyetlerinden etkilenmektedir. Bu maliyetler enflasyondan daha kuvvetli olduğundan konut fiyatlarındaki artış, ücretlerdeki artışın hızla önüne geçmektedir. Türkiye'de kiralık konut talebinin ve konutun kira ile geri dönüş süresinin dikkate alınması halinde konut finansmanının mantıklı bir yatırım olduğu görülür. Üstelik sabit taksitli bir finansman türü olan konut finansmanın yıllık ücret artışları ve kira artışları ile bütçe üzerindeki yükü azalır. Enflasyonist ortamda bu etki daha belirgindir. Global enflasyon beklentisinin yükseldiği bu dönem bu bakımdan bir fırsat olabilir. 


Birinci konutunuzu alındıktan sonra artık sistem size çalışmaya başlar. Birinci konutunuzda oturduğunuz varsayımı altında ikinci konutunuzun finansman maliyeti kiracı ile paylaşacağınız bir maliyettir. 10 yıllık finansmanda ortalama olarak 5.yıl sonunda taksit tutarı kira düşüldüğünde önemsiz bir tutar olacaktır. Üçüncü konutunuzu aldığınızdaysa kiracılarınız finansman maliyetinin tamamını karşılayacaktır. Dahası üçüncü konutun 5.yılında kiradan size de kalan olması beklenir. Güzel plan değil mi? 


Bugün 3 konutu olanın Türkiye'nin değişik bölgeleri dikkate alındığından yaklaşık 500 bin ila 1 milyon TL civarı serveti olduğu düşünülebilir. Mevcut emeklilik yaşı kriteri dikkate alındığında çalışma hayatımızın emeklilikten daha önce biteceği düşünülebilir. O yüzden hazırlıklı olmak gerekir. BES hesabında birikim bulunması ve konutlardan elde edilecek kiralar geleceğinizi önemli oranda güvence altında alabilir. Hazırlıklarınızı bugünden yapmaya başlamalısınız. Sistem sizi henüz nafile borcun içine çekmeden doğru borçlanarak yatırım yapın. Pişman olmazsınız. Üstelik konut yatırımı yaparak ülke ekonomisine büyük destek sağlamış olursunuz.Yusuf DİNÇ/YeniBirlikkonut kredisi yatırımı nasıl olur , Konut kredisi yatırım , konut kredisi çekmek mantıklı mı ,