06 / 12 / 2023

Emlak Vergisinden kimler muaf?

 Emlak Vergisinden kimler muaf?

Hiçbir geliri olmayanlar, işsizler, ev hanımları, engelliler, gaziler, şehit dul ve yetimleri, emekli maaşından başka geliri olmayanlar ile bu kişilerin dul, yetimleri Emlak Vergisi ödemiyor.


Evi, arsası, dükkanı olanlar için Emlak Vergisi'nin ikinci ödeme süresi yarın başlıyor. Zamanında ödenmeyen veriye her ay yüzde 1.40 ceza var. Emekli ve işsiz tek konuta varsa vergi ödemiyor.


Yasaya göre; Emlak Vergisi arazi, arsa ve binalar için ödeniyor. Bu tür taşınmazı olan kişiler Emlak Vergisi ödemekle yükümlü. Emlak Vergisi ödeyecek kişilerin gayrimenkulün bulunduğu belediyelerin emlak servislerine müracaat edip bildirimde bulunmaları şart. Emlak bildirim formları belediyelerden temin edilebiliyor. 


Bildirim için tapu fotokopisi, binalar için yapı kullanma izin fotokopisi ile kimlik ve adres bilgileri gerekiyor.


İKİ TAKSİT HAKKI VAR

Posta'dan Bilal Emin Turan'ın haberine göre; bildirimi yapılan gayrimenkullerle ilgili vergi ödemeleri peşin olduğu gibi iki ayrı taksit halinde de yapılabiliyor. Mülk sahibi genelde taksidi seçiyor. 2016 yılma ilişkin Emlak Vergisi'nin ilk taksidi Mart-Nisan-Mayıs aylarında ödeniyor. Verginin ikinci taksidi ise 1 Kasım itibarıyla ödenecek. Son gün 1 Aralık. Ük taksidi ödemeyen ikisini de 1 Aralık'a kadar ödeyebilir. Zamanında ödenmeyen vergi için her ay ceza var. 


YILLIK CEZASI YÜZDE 17

Gecikme cezası 6183 Sayılı Kanunla belirleniyor. Buna göre; gecikme cezası aylık yüzde 1.40, yıllık ise yüzde 16.80. Arsa, arazi, mesken ve işyerine ait vergiler asgari rayiç değerleri üzerinden hesaplanıyor. Ödemeler belediyelerin gişelerinden, internet (e-belediye) sistemi üzerinden kredi kartıyla yapılabilir. Ayrıca isteyenler PTT aracılığı ile vergi borcunu ödeyebiliyor. Emlak Vergisi belediyeler için bir gelir kapısı. Evi, arsası, dükkanı olanlar için Emlak Vergisi'nin ikinci taksidini ödeme süresi yarın başlıyor. Zamanında ödenmeyen vergiye her ay yüzde 1.40 ceza var. Emekli ve işsiz tek konutu varsa vergi ödemiyor


KİMLER MUAF OLACAK

Hiçbir geliri olmayanlar, işsizler, ev hanımları, engelliler, gaziler, şehit dul ve yetimleri, emekli maaşmdan başka geliri olmayanlar ile bu kişilerin dul, yetimleri Emlak 


Vergisi ödemiyor. Bu imkandan ev brüt alanı 200 metrekareyi aşmayan ve sadece 'bir' konutu olanlar yararlanıyor. Arsası, iki veya üzeri konutu olanlar, tek konutunu işyeri olarak kiraya verenler vergi bdüyor. Sıfır oranlı Emlak Vergisi için illa o evde oturmak gerekmiyor. Evi kiraya verip kirada oturan vergi ödemiyor. Vergi ödememek için belediyeye başvuru şart.


Bu yıl ev alan 2017'de ödeyecek

Emlak Vergisi Kanunu'nun  5'inci maddesine göre; sıfır ev alanlara muafiyet var. Yani evin alındığı tarihi izleyen 5 yıl boyunca evin Emlak Vergisi değerinin dörtte biri (yüzde 25'i), vergiden düşülecek. Örneğin, 400 liralık Emlak Vergisi'nde 100 lira indirim yapılacak. 5 yıllık süre iskanın'alındığı ve müteahhit tarafından faturanın kesildiği tarihte başlıyor. 2016 yümda satılan evin Emlak Vergisi'ni satıcı ödeyecek. Alıcı ilk yü vergi ödemiyor. Bu yıl ev alan vergiyi ödemeye 2017'de başlayacak. 


Vatan