Isı pay ölçer zorunlu mu?


Isı pay ölçer zorunlu mu?

Isı pay ölçer, bulunulan ortamın sıcaklığının istenilen seviyede tutulmasını sağlayan bir sistem olarak karşımıza çıkıyor.Peki ısı pay ölçer zorunlu mu?Isı pay ölçer zorunlu mu?

Isı pay ölçer, ortam ısısına göre çalışan bir mekanizma olarak karşımıza çıkıyor. Bu mekanizma içinde bulunulan ortamın sıcaklığının istenilen seviyede tutulmasını sağlıyor ve bu mekanizma sayesinde aynı zamanda enerji tasarrufu sağlanıyor.


İçinde bulunulan ortamın sıcaklığı istenilen seviyeye ulaştığı takdirde, ısı pay ölçer termostatik vanayı yönetip, içinden geçen sıcak suyu kesiyor.


Isı pay ölçer merkezi ısınma sistemlerinde kullanılan paylaştırma metodu olarakta idafe ediliyor.Bu cihaz yardımı ile yakıt giderleri kullanım oranına göre paylaştırılır.Peki ısı pay ölçer zorunlu mu?


Isı pay ölçer sistemi, 2 Mayıs 2012 tarihinden itibaren 5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu ile ısı pay ölçer kullanımı merkezi sistem ile ısınan binalarda zorunlu hale getirildi.Bu hususla ilgili Kanun Maddesi aşağıda yer alıyor;


Merkezî ısıtma sistemine sahip binalarda, merkezî veya lokal ısı veya sıcaklık kontrol cihazları ile ısınma maliyetlerinin ısı kullanım miktarına bağlı olarak paylaşımını sağlayan sistemler kullanılır. Buna aykırı olarak hazırlanan projeler ilgili mercilerce onaylanmaz."


Kanun ısı pay ölçer taktırmamaktan kaynaklı cezalı bir hüküm barındırmıyor. Kanun sadece şikayete bağlı bir durumdan dolayı sulh hukuk mahkemelerine başvurulabileceğini söylüyor.


Örneğin merkezi sistem ile ısınan bir apartmanda oturduğunuzu farz edelim. Yönetim ısı pay ölçer taktırmıyorsa, siz bu konu ile ilgili sulh hukuk mahkemesinde dava açabiliyorsunuz.

Isı pay ölçer ne işe yarar?

Özge ÖZDEMİR/Konuttimes.comIsı pay ölçer zorunlu mu , ısı pay ölçer zorunlu mudur , ısı pay ölçer zorunlu mu 2015 , ısı pay ölçer taktırmak zorunlu mu , ısı pay ölçer mecburi mi , Isı pay ölçer kullanımı zorunlu mu ,