İmar durum belgesi nasıl alınır?


 İmar durum belgesi nasıl alınır?

İmar durum belgesi,bir arsanın yer aldığı bölgenin yönetmeliğe uygun olarak nasıl kullanılabileceğini gösteriyor.Peki imar durum belgesi nasıl alınır?İşte imar durum belgesinin alınmasıyla ilgili işlemler..İmar durum belgesi nasıl alınır?

İmar durumu, imar parselinin kullanım şeklini ve yapılması istenen yapının özelliklerini, sınırlarını gösteriyor. İmar durumu belgesi, yapılması istenen yapının teknik şartlarının ne olması gerektiğini, yollarını ve uygulamaya esaslarını çeriyor.


İmar durum belgesi kapsamında şu bilgilere yer veriliyor:

- Ne kadar büyüklükte bir inşaata izin verileceği,

- İnşa edilecek yapıların ne kadar yükseklikte olacağı,

- Terkler, tevhid ve ifraz şartları,

- Arsa üzerinde nasıl bir yapılaşma olabileceği.


İmar durumu almak için bazı evrakları temin etmek gerekiyor. Bunlar;

* Tapu (aslı)


* Çap (aslı)


* Vekaletname (Gayrimenkul sahibinin vekalet vermesi durumunda)dir.


İmar durumu, söz konusu gayrimenkulün bağlı olduğu belediyeden alınabiliyo ve belge için ilgili belediyeye dilekçe verilmesi gerekiyor.


Bazı arsaların imar durumları kamuya açılamadığından imar durumunu öğrenilmek istenilen gayrimenkulün sahibi ile belediyeye gidip başvurulması gerekiyor.


İmar belgesinin maliyeti de bulunuyor. 2015 yılı imar durum belgesi harcı şu şekilde hesaplanıyor:


İlk müracatta her bir belge için İmar Durumu Belge Ücreti 0-1000 m2 arası adet 40 TL,1000 m2 den büyükse adet 60 TL olarak belirleniyor.Kapalı çıkma nedir?Özge ÖZDEMİR/Konuttimes.com
imar durum belgesi nasıl alınır , imar durum belgesi nasıl alabilirim , İmar durum belgesi nedir , İmar durum belgesi nereden alınır , imar durum belgesi alma , imar durum belgesi için gerekli evraklar , İmar durum belgesi ne işe yarar ,