10 / 12 / 2022

İmar barışı başvuru sorgusu 2018!

İmar barışı başvuru sorgusu 2018!

İmar barışına e-devletten başvuru yapılıyor. E-Devlet kapısı üzerinden yapılacak müracaatta gereken bilgiler neler? İşte İmar barışı başvuru sorgusu 2018 detayları...


Mevzuata aykırı yapısını kaydettirmek ve yapı kayıt belgesi almak isteyen vatandaşlar, e-devlet kapısından İmar barışı başvuruları yapabiliyor.


Yapı Kayıt Belgesi için yapı maliklerinden herhangi birisi veya vekili tarafından, e-Devlet üzerinden Yapı Kayıt Sistemindeki Yapı Kayıt Belgesi formunun doldurulması suretiyle başvuru yapılabiliyor. Aynı zamanda Bakanlığın yetkilendirdiği kurum ve kuruluşlara başvurulmak suretiyle de müracaatta bulunulabiliyor.


İmar barışı başvurusu, 31 Aralık 2017 tarihinden önce yapılmış yapılar için 31 Ekim 2018 tarihine kadar yapılabiliyor.


Yapı malikleri veya vekili Yapı Kayıt Belgesi için E-Devlet üzerinden Yapı Kayıt Sistemindeki Yapı Kayıt Belgesi formunun doldurulması suretiyle müracaatta bulunuyor. E-Devlet Kapısı Üzerinden Yapılacak Müracaatta Gereken Bilgiler


1) E-devlet şifresi


2) Geçerli bir cep telefonu numarası


3) Geçerli bir e-posta adresi


4) Beyan edilecek yapının adresi


5) Tapusu varsa ada ve parsel bilgileri


6) Toplam inşaat alanı; konutların ve işyerlerinin ayrı ayrı toplam alanları (m2)


7) Yapıdaki konut ve işyeri sayısı


8) Arsa/Arazinin emlak vergi birim değeri (TL/m2) (İlgili belediyesinden alınabilecektir.)


9) Yapının bulunduğu arsanın alanı; varsa tapudaki alan yoksa beyan edilecek alan (m2)


10) Yapı sınıfı (sistemin sunacağı seçeneklerden seçilecek)


11) İmar mevzuatına aykırılığın tarif edilmesi


12) Yapıyı gösteren ve ayrılık kısmını gösteren birer adet fotoğraf. (Fotoğrafların dosya formatı .jpg, .jpeg veya .png olmalıdır.)
İmar barışı başvuru sorgusu 2018!İmar barışı başvurusu, sorgulama sayfasından yapılıyor. Başvuru durumunu sorgulamak için başvuru no ve T.C. Kimlik Numarası gerekli oluyor. Bu bilgilerin gerekli alanlara doldurulması ve "Sorgula" tuşuna basılması halinde ekrana başvurunun durumu geliyor.