01 / 10 / 2023

Emlak vergisi hangi aylarda ödenir?

 Emlak vergisi hangi aylarda ödenir?

1319 sayılı Emlak Vergisi Kanunu gereğince vergi mükelleflerinin, belirlenen zamanlarda taşınmazın bağlı olduğu belediyeye emlak vergisini ödemesi gerekiyor.Peki emlak vergisi hangi aylarda ödenir?


Emlak vergisi hangi aylarda ödenir?

Emlak vergisi, arsa,mesken,arazi sahiplerinin devlete her sene ödemek ile yükümlü olduğu vergi olarak karşımıza çıkıyor. Söz konusu vergi yılın belli dönemlerinde ödeniyor. Emlak vergisi ödeme ayları ile ilgili esaslar Emlak Vergisi Kanunu kapsamında yer alıyor.


Emlak vergisi ilk taksit ödemeleri Mart, Nisan ve Mayıs aylarında; İkinci taksit ödemeleri ise Kasım ayında yapılıyor.Taşınmaz sahipleri isterlerse emlak vergisini tek seferde ödeyebiliyor.


Emlak vergisi için ödenecek bedel, taşınmazın değerine ve türüne göre her sene yeniden belirleniyor. 2015 yılı için;

*Meskenlerin vergi oranı büyükşehir sınırlarında binde 2; büyükşehir olmayan yerlerde ise binde 1 olarak karşımıza çıkıyor. 


*Diğer binalarda (işyeri, dükkan) emlak vergisi oranı büyükşehirde binde 4, büyükşehir olmayan belediyede ise binde 2 olarak uygulanıyor.


*Arsa ve arazilerde ise vergi şu oranlar şu şekilde; Büyükşehirdeki bir arazinin vergi oranı binde 2, büyükşehirde olmayan bir arazinin vergi oranı binde 1; Büyükşehirdeki bir arsanın vergi oranı binde 3, büyükşehirde olmayan bir arazinin vergi oranı binde 6 oranı ile vergi hesabı yapılıyor.


Emlak Vergisi kanununa göre bazı vatandaşlar emlak vergisinden muaf tutuluyor.200 metrekareyi geçmeyecek tek eve sahip, ve yazlık eve sahip olmamak şartı ile;bir tek meskeni olup da, intifa sahibi olanlar,emekliler,hiçbir geliri olmayanlar,şehit yakınları,dul ve yetimler ve gaziler emlak vergisi ödemiyor.


Emlak vergisi internetten yatıyor mu?Özge ÖZDEMİR/Konuttimes.com