29 / 05 / 2024

Emlak vergisi ödemeleri için son 10 gün!

 Emlak vergisi ödemeleri için son 10 gün!

Milyonlarca kişiyi ilgilendiren emlak vergisi ve miras vergisi ödemeleri devam ediyor. Vergi mükelleflerinin Mayıs ayı sonuna kadar ödemelerini gerçekleştirmeleri gerekiyor.


Gayrimenkul sahiplerinin ve kendisine miras kalanların düzenli olarak yılda 2 kez vergilerini ödemelerini gerekiyor. Türkiye sınırlarında bulunan tüm gayrimenkuller için emlak vergisi ödeniyor. Emlak vergisi mükellefiyeti, taşınmaza sahip olunan yılın ardından başlıyor. 


Kredi kartıyla ödeme kolaylığı

Miras ve emlak vergisi ödemeleri belediyelerin internet siteleri üzerinden online olarak kredi kartıyla ödenebiliyor. 


Gelir İdaresi Başkanlığı'nın (GİB) konuyla ilgili yaptığı açıklamada, vergi daireleri tarafından alınan tüm vergi, harç ve idari para cezaları, anlaşmalı bankaların kredi kartlarıyla İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden yapılabileceği kaydedildi.


Ödemeyene ceza

Mirasçıların ve gayrimenkul sahiplerinin Mayıs ayı sonuna kadar ödemedikler vergiler için cezai işlem başlatılıyor. Mükelleflerin vergi tutarı oranına göre her ay yüzde 2 oranında faiz uygulanıyor.


Borcunuzu sorgulayın

Vergi borcunuz olup olmadığını sorgulayabiliyorsunuz. Vatandaşlar belediyelere gitmeleri veya internet üzerinden e-Devlet vasıtası aracılığı ile Gelir İdaresi Başkanlığı'nın (GİB) sunduğu İnternet Vergi Dairesi'nden sorgu yapabiliyor.


Yüzde 9.11 zam

Vergi Kanunu kapsamında, vergi, harç ve ceza artışlarında kullanılan ‘yeniden değerleme oranı’ açıklandı. Emlak vergisi için uygulanacağı açıklanan zam oranı yüzde 9.11 oldu.