2017 emlak vergisi ödemeleri için bugün son gün!


 2017 emlak vergisi ödemeleri için bugün son gün!

Mart 2017 tarihi itibariyle başlayan emlak vergisi ödemeleri bugün son buluyor. İkinci taksit ödemeleri ise Kasım ayı içerisinde yapılacak... Taşınmaz mal sahiplerinin sene içerisinde ödemek ile mükellef olduğu vergiler arasında emlak vergisi de bulunuyor. Taşınmaz malın bağlı olduğu belediyeye ödenebilen vergi, taşınmazın farklı şehirde yer alması halinde PTT ile ödenebiliyor. 


Ayrıca, Belediyelerin Banka Hesap Numaralarına Emlak Vergisi Mükellef numarasının yazılması halinde de ödeme yapılabiliyor.


Emlak vergisini internet üzerinden ödemek isteyenler; Belediyenin "e-belediye" sistemine giriş yaparak ödemelerini internet üzerinden online bir şekilde yapabiliyor.


Emlak vergisi oranları 2017

Emlak vergisi ödemelerinde, ödenmesi gereken tutar taşınmazın değerine ve türüne göre değişiklik gösterebiliyor. Vergi, büyükşehir belediyelerinde yüzde 100 artırımlı olarak uygulanıyor.


Meskenlerin vergi oranı büyükşehir sınırlarında binde 2; büyükşehir olmayan yerlerde ise binde 1.


Diğer binalarda (işyeri, dükkan) emlak vergisi oranı büyükşehirde binde 4, büyükşehir olmayan belediyede ise binde 2 olarak uygulanıyor.


Arsa ve arazilerde ise vergi şu oranları ise; Büyükşehirdeki bir arazinin vergi oranı binde 2, büyükşehirde olmayan bir arazinin vergi oranı binde 1; Büyükşehirdeki bir arsanın vergi oranı binde 6, büyükşehirde olmayan bir arsanın vergi oranı binde 3 oranı ile vergi hesabı yapılıyor.


Emlak vergisi 1. taksit ödeme dönemi Mart ayında başlamıştı. İlk taksitler bugün sona eriyor. Vergi mükelleflerinin mesai bitimine kadar vergilerini ödemeleri yapmaları gerekiyor. 


Emlak vergisinde 2. taksitler ise Kasım ayında ödenecek.2017 emlak vergisi ödememe cezası!

 


Özge ÖZDEMİR/Konuttimes.com 


 2017 emlak vergisi ödemeleri son gün , emlak vergisi birinci taksit 2017 , Emlak vergisi 1.taksit son günü 2017 ,

Hemen Teslim 4 proje