Facebook
Twitter
iletisim
Künye


Kira beyannamesi verme süresi 2014!

Kira beyannamesi verme süresi 2014!
2014 kira gelir vergisi ödemelerinde bir önceki takvim yılı içerisinde mesken kiralamalarından 3.200 TL'den fazla gelir elde edenlerin beyanname vermesi gerekiyor. İşte kira beyannamesi verme süresi 2014...
2014-03-25 13:36:08

Kategori : Sektörel

Kira vergisi beyanname verme süresi uzatıldı mı?

2013 yılında mesken kiralamalarından 3.200 TL'den fazla gelir elde edenlerin beyanname vermesi gerekiyor. Bu beyannameler vergi dairesine gidilerek verilebiliyor. Vergi dairesindeki mesken kira geliri için beyanname formunun alınması ve doldurulması gerekiyor.

25 Mart tarihinde sona erecek olan Kira beyanname süresi uzatıldı. Maliye Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre  28 Mart günü mesai bitimine kadar hala beyanda bulunmamış olan vergi mükelleflerinin beyannamelerini vermeleri gerekiyor.

Kira beyanname sistemi nasıl kullanılır?

Bu Sistem’i kullananların internet üzerinden beyannamesini onaylayıp göndermeleri yeterli oluyor.

Onaylanıp gönderilen beyannamede herhangi bir hata yapılması durumunda, bu hatayı düzeltme beyannamesi ile düzelterek tekrar sistem üzerinden gönderilebiliyor.

Beyanname sistemine giriş seçenekleri:

1. Kimlik bilgileri ile giriş

2. İnternet Vergi Dairesi Şifresi ile giriş

3. Mavi kart ile giriş

Kira gelir vergisi hesaplama örneği

Ali Bey, geçen yıl kiraya verdiği dairesinden 5 bin lira kira geliri ile 40 bin lira işyeri kira geliri ve 40 bin lira mevduat faizi elde etti. 

Ali Bey'in 5 bin liralık mesken kira geliri istisna haddi üzerinde olduğu için istisnadan yararlanıp yararlanamayacağının tespitinde bu tutar da hesaplamaya katılacak. 

Elde edilen tüm gelirlerin toplamının 94 bin lirayı aşması durumunda istisnadan yararlanamayacak. 

Kira gelir beyannamesi nasıl doldurulur?

Rehbere göre beyanname ve gelir elde edilen gayrimenkul sayısının beşten fazla olması halinde kullanılacak ek föy şu şekilde hazırlanıyor:

- Beyanname bir örnek doldurulacaktır.

- Mavi veya siyah tükenmez kalem kullanılarak BÜYÜK MATBAA HARFLERİ ile doldurulacaktır. 

- Okunaklı bir şekilde silinti ve kazıntı yapılmadan düzenlenmesine özen gösterilecektir.

- Rakamlar arasına herhangi bir işaret konulmayacaktır. 

- Sayısal ifadeler romen rakamı ile yazılmayacaktır.

- Alfabetik karakterler sola, sayısal karakterler sağa yanaşık olarak yazılacaktır.

- Gelir Vergisi Beyannamesi “Tablo-4”, “Gayrimenkul Sermaye İradına İlişkin Belgeler” bölümünde yer alan, “Adres No” satırına;“https://adres.nvi.gov.tr/Pages/Bildirim

/Dogrulama/YerlesimYeriDogrulama.aspx”  internet sayfasından gayrimenkul adresine ilişkin 10 rakamlı numara yazılacaktır.

- Kira geliri elde edilen gayrimenkulün hisseli olması durumunda, diğer ortak/ortaklara ilişkin bilgilerin; Gelir Vergisi Beyannamesinin “Tablo-4” “Gayrimenkul Sermaye İradına İlişkin Bilgiler” bölümündeki “Diğer Ortakların” satırında yer alan “Pay Oranı”, “Adı-Soyadı/Unvanı”, “Vergi Kimlik Numarası” kısımlarının doldurulması gerekmektedir.

- Elektronik ortamda beyanname verecek olan mükellefler beyannamelerini, https://ebeyanname.gib.gov.tr adresinde yer alan kılavuza uygun olarak dolduracaklardır.

Esra Nur AÇKI/Konuttimes.com

Kiptaş 3.etap ,Kiptaş hadımköy başvuru , Rss , Göl Panorama Evleri , eminevim kurtköy fiyatları , proje maliyetleri , batı yakası konutları batıkent , 2014 konut projeleri , nef haliç kalan daireler , greenium satılık villa , caprice gold fiyat listesi , marmaray hattı harita , marmaray güzergahı 2014 , bahçeşehir vaditepe 3+1 daire fiyatları , Mulson Yaşam Evleri, İzmir - Güzelbahçe'de yükseliyor! ,Koru Florya satış ofisi bayramda da açık olacak! ,Sparta Tower Avcılar! ,Ons İncek Residence, finalde! ,Finia Yapı Mecidiyeköy projesine bu yıl başlıyor! ,