29 / 09 / 2023

Yabancıya konut satışı 40 bini aşacak!

 Yabancıya konut satışı 40 bini aşacak!

Türkiye’de başlattığı yeni yatırım fırsatıyla gayrimenkul sektöründe yeni bir dönemin kapılarını aralayan Erkanlı Holding’in hayata geçirdiği “Univa Öğrenci Evi Kampüsleri” bu yıl hizmete açılacak...


2019 yılında tamamen öğrenci evi projelerine odaklanacaklarını dile getiren Erkanlı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Erkanlı, Sakarya’da hayata geçirilen ilk projeye değindi. 


Erkanlı, “2016 yılı Kasım ayında ruhsat aldık, projeye de 2017 yılında başladık. Bugünkü rakamlar ile 160 milyon TL’lik yatırım yaptık. Sakarya’daki Öğrenci Evi Projemiz, 2019-2020 sezonunda öğrencilere hizmet vermeye başlayacak. Projedeki 808 adet dairenin tamamının satıldı. Projemize başladığımızda 125 bin TL olan fiyatlar 220 bin TL ile bitti. Orada hayat başladığında fiyatlar daha da çok artacak” dedi. Projelerin öğrenci başına minimum 900 TL kiralama bedeliyle üç öğrencinin kalabileceği şekilde tasarlandığını söyleyen Erkanlı, “Yatırımcılar 2 bin 700 TL’lik kira getirisine sahip olabiliyor. Gelirin yüzde 40’ı işletme giderlerine, yüzde 60’lık kısmı da yatırımcılara kira geliri olarak aktarılıyor” diye konuştu. 


Kocaeli ve Düzce projelerini hakkında da açıklamalar yapan Erkanlı, şu bilgileri verdi:


“Kocaeli Projemiz, Kocaeli Üniversitesi Umuttepe Kampüsü’nün karşısında. 95 milyon TL’lik yatırım ile hayata geçireceğimiz proje 27 bin metrekarelik inşaat alanına ve 800 adet yatak kapasitesine sahip. Düzce Üniversitesi Kampüsü’nün yanında yer alan ve 120 milyon TL’lik yatırım ile hayata geçecek Univa Düzce Projemiz ise 50 bin metrekarelik inşaat alanına ve 1.600 adet yatak kapasitesine sahip. İnşaatlar 2019’un Mart ayında başlayacak. Satışlarımız başladı. Başlangıç fiyatı 175 bin TL olan Univa Düzce’de teslim fiyatını minimum 285 bin TL, başlangıç fiyatı 225 bin TL olan Kocaeli Projesi’nde ise teslim fiyatını minimum 370 bin TL olarak bitirmeyi hedefliyoruz.” 

Erkanlı, öğrenci evi projelerinin tamamlanmasının ardından toplamda 5 bin öğrenciye hizmet vereceklerini söyledi. 


Gayrimenkul sektöründe yaşanan gelişmelere yönelik açıklamalar da yapan Erkanlı, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre Türkiye’deki konut satışlarının 2018’in son 11 ayında 1 milyonu aştığını belirtti. 


Yine TÜİK verilerine göre bu yılın 11 ayında yabancılara 35 bin 103 adet konut satıldığını dile getiren Erkanlı, “Aslında bu bir rekor. Ve yabancılara yönelik konut satışlarının 2019’da 40 bini aşacağı öngörülüyor. Ancak yine de yabancı satış oranının, toplam satışa oranla oldukça az olduğu ortada. Öncelikli olarak sektörün yabancılara konut satışı tarafını hızlı bir şekilde artırması gerekli” dedi. “Türkiye 2017’de yabancı konut satışından 4,6 milyar dolar gelir elde etti” ifadelerini dile getiren Erkanlı, “Ama İngiltere yalnızca ‘öğrenci evi’ satışından 12 milyon dolar elde etmiş. Yabancıya satışın ülkeye direkt döviz sağlayan bir yapı olması sebebiyle, bu konudaki teşviklerin artırılması ve tüm bunlarla birlikte alternatif gayrimenkul yatırımlarıyla da sektörün çeşitlendirilmesi gerekiyor. Ayrıca yabancılara konut satışının ihracat kapsamına alınması gerekiyor” dedi.