Tapu harcı ve yabancıya KDV indirimi sektörü hareketlendirecek!

Tapu harcı ve yabancıya KDV indirimi sektörü hareketlendirecek!

Tapu harcı ve yabancıya KDV indirimi gibi yeni düzenlemelerin hem alıcı, hem de satıcı için teşvik edici olduğuna dikkat çeken MRESCO Türkiye CEO’su OyaZingal, gelişmelerin konut sektöründe hızlı bir toparlanmayı beraberinde getireceğine dikkat çekti.


Gayrimenkul sektörünü canlandırma sürecinde önemli bir adım daha atıldı. Tapu harçlarında yapılan indirim, sektörde geniş yankı buldu. Binde 20 olan tapu harcı yapılan düzenlemeyle 30 Eylül tarihine kadar binde 15’e indirildi. Bu indirime ek olarak, damga vergisi oranı da sıfırlandı. Yapılan düzenlemeler hem gayrimenkul alıcıları hem de sektör yetkililerince çok önemli bir adım olarak değerlendirildi. 


MRESCO Türkiye CEO’su Oya Zingal bu düzenlemelerin sektöre hatırı sayılır bir hareketlilik getireceğini belirterek 2017’nin de inşaat sektörünün yılı olacağını vurguladı. 


Sektör hareketlendi

Tapu harcında yapılan indirimin sektör açısından çok önemli olduğuna kaydeden Oya Zingal, “2012 yılında tapu harçları binde 16,5’den, binde 20’ye yükseltilmişti. Son dönemde yapılan KDV ve damga vergisi indirimleri ve ek olarak tapu harçlarının binde 15’e indirilmesi, yabancılara yapılan konut satışlarında KDV’nin istisna tutulması sektöre hatırı sayılır bir hareketlilik kazandıracak“ dedi. 


Yeni düzenlemelerin hem alıcı, hem de satıcı için teşvik edici olduğuna dikkat çeken Zingal, gelişmelerin konut sektöründe hızlı bir toparlanmayı beraberinde getireceğine dikkat çekti. Zingal, “1 milyon dolarlık gayrimenkul yatırımı yapan yabancıya vatandaşlık hakkı tanınması ve tapu harcı indirimi gibi teşvikler özellikle yabancı yatırımcı açısından sektörü daha da cazip hale getirecektir” dedi.


Alıcı da karlı, satıcı da

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin geçtiğimiz gün verdiği müjdenin yürürlüğe girmesi ile ortalama 200 bin TL’lik bir evde alıcı ve satıcının ayrı ayrı ödeme yükümlülükleri bulunan tapu harçlarında 1,000 TL tasarruf elde edilmiş oldu.