Konut fırsatında son 32 gün!


Konut fırsatında son 32 gün!

Konutta KDV ve tapu harcı indirimi için son aya giriliyor. İndirimler bir ay sonra sona erecek. 2019 sonuna kadar yüzde 18 olan KDV yüzde 8, yüzde 4 olan tapu harcı yüzde 3 olarak uygulanacak...
İnşaat patronları ve konut alıcısı için fırsat dönemini yaşıyoruz. Hem kamunun KDV ve tapu harcı indirimleri, hem bankaların düşük faiz imkanı hem de firmaların devreye aldığı kampanyalar önemli fırsatlar sunuyor. Sektör temsilcileri, 31 Aralık tarihine kadar KDV’nin yüzde 18 yerine yüzde 8, tapu harçlarının da yüzde 4 yerine yüzde 3 olarak uygulanacağını anımsatıyor ve "İhtiyacı olan da yatırım yapacak vatandaş da bu fırsatı kaçırmasın" diyor.


Konut fırsatında son 32 gün!


İHTİYACI OLAN BEKLEMESİN

Hürriyet'ten Gülistan Alagöz'ün haberine göre; İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım, konut piyasasında hiçbir zaman bu kadar fırsat aynı anda sunulmadığını ifade etti. Konut alacak vatandaşa ‘beklemeyin’ uyarısında bulunan Durbakayım vatandaşların lehine olan tabloyu şu şekilde anlattı; "Konutta maliyet artışı yüzde 50’yi aştı. Buna rağmen firmalar fiyat artışı yapamadı. Ama bu durum eldeki konut için geçerli, yenisinde bu fiyatı bulmak imkansız. Bugün yeni başlanan projede fiyatlar en az yüzde 50 fazla olacak. KDV ve tapu harcı indirimleri de yıl sonunda bitecek. Bu da alıcı için önemli bir avantaj. Kamu bankalarının başlattığı ve özel bankaların da katıldığı düşük faizli kredi imkanı da bir başka fırsat. Bu da alıcının harekete geçmesini sağlıyor"


Gayrimenkul geliştiren firmaların da son aylarda önemli kampanyaları devreye aldığını ifade eden Nazmi Durbakayım, bunların da sürekli olmayacağının altını çizdi. Durbakayım, "Peşinatı öteleyen firmalar 60 aya kadar 0 faiz uyguluyor, daha uzun vadede faizi 0.68’lere kadar çekiyor. Nakit alımlarda ise yüzde 20’lere varan indirimler yapılıyor" diye konuştu. Konut fırsatında son 32 gün!


ZAM KAÇINILMAZ

Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkanı Feyzullah Yetgin de konut ruhsatlarındaki düşüşe dikkat çekti. 


"Bu yılın 9 ayında yapı ruhsatları geçen yıla göre daire bazında yüzde 64 azaldı" diyen Yetgin, "Stokları eriten firmalar bu dönemde yeni projeye başlamadı. 2020’de yeni ruhsat alacak projelerde ise bugün olan fiyatı görmek mümkün olmayacak. Önümüzdeki yıl konutta zam kaçınılmaz. Vergi teşviklerinin yıl sonunda biteceğini, bugün konut kredi faizlerinin de ulaşılabilir seviyeye geldiğini düşünürsek konut almak için doğru zaman diyebiliriz" ifadelerini kullandı. 


Konut fırsatında son 32 gün!


STOKLAR ERİDİ

Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Başkanı Altan Elmas ise gayrimenkul sektörünün 2.5 yıldır stokları konuştuğunu söyledi. "Üretimde sert fren oldu" diyen Elmas, "Stoklar eridi ama yenisi gelmedi. Vatandaş önümüzdeki günlerde stokların eridiğinin farkına varacak" dedi. Son 3-4 aydır satış ofislerinin oldukça hareketli olduğunu ifade eden Altan Elmas, yeni yapılacak konutların mevcutlardan yüzde 35-50 pahalı olacağını söyledi. Elmas, "KDV ve tapu harcı indirimleri, kamu bankalarının vadeyi 15 yıla çıkarıp faizi yüzde 1‘in altına çekmesiyle birlikte alıcı için ‘avantajlı alım paketi’ oluştu. Hem evi olmayanlar hem de yatırım yapmak isteyenler bu dönemi iyi değerlendirmeli" diye konuştu.


52 BİN TL AVANTAJ

KDV ve tapu harcı indirimin vatandaşın cebine etkisi şöyle:  500 bin TL'lik bir konutun yüzde 18 KDV ile satıldığını düşünelim. (Net alanı 150 metrekareden büyük evlerde ve ticari mülklerde KDV yüzde 18) Bu durumda vatandaşın indirim öncesi bu eve ödeyeceği KDV 90 bin TL'yken, indirimle 40 bin TL'ye iniyor. KDV’den sağlanan kâr 50 bin TL. Aynı konut için indirim olmadan önce ödenen tapu harcı 20 bin TL'yken indirimle birlikte bu 15 bin TL'ye düşüyor. Tapu harçlarını yarı yarıya alıcı ve satıcı ödüyor. Bu durumda alıcı 500 bin TL'lik bir evde toplam 52 bin 500 TL avantaj sağlıyor. Önerilen Bağlantılar : Satışa çıkacak projelerkonutta fırsatlar 2019 , Konut almak için doğru zaman mı , konut fiyatları artacak mı 2019 ,