İnşaat sektöründe 1.5 milyar KDV iadesi bekleniyor!


İnşaat sektöründe 1.5 milyar KDV iadesi bekleniyor!

Başbakan Yıldırım’ın açıkladığı KDV müjdesi inşaat sektöründe heyecan yarattı. Yaklaşık 1.5 milyar liralık KDV iadesi beklediklerini söyleyen sektör temsilcileri, “Bu düzenleme inşaatı uçurur” dedi.Başbakan Yıldırım’ın açıkladığı KDV müjdesi inşaat sektöründe heyecan yarattı. Yaklaşık 1.5 milyar liralık KDV iadesi beklediklerini söyleyen sektör temsilcileri, “Bu düzenleme inşaatı uçurur” dedi. Başbakan Binali Yıldırım 'ın önceki gün açıkladığı Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) kararlarından inşaat sektörüne milyarlık KDV müjdesi çıktı.


İVME KAZANACAK

Başbakan Yıldırım'ın "İnşaat işlerinde KDV'ye iade vereceğiz. İnşaata yeni bir uygulama, kolaylık, ilave imkân geliyor" açıklaması sektörede heyecan yarattı. Yaklaşık 1.5 milyar liralık KDV alacağı bulunan inşaat sektörü bir yıl içinde yaptığı harcamaya karşılık KDV'nin tamamını alacak. KDV iadelerini birkaç yıl gecikmeli ve eksik olarak aldıklarını belirten inşaat sektörünün önde gelen temsilcileri, müjdeyi "Sorunun çözülmesini yıllardır bekliyorduk. İnşaata başladığımız her süreçte KDV ödüyoruz. Bitmesini beklemeden, üretim aşamasında KDV'yi alacak olmamız bize ciddi anlamda finansman rahatlığı sağlayacak. Bu düzenleme inşaat sektörüne büyük bir ivme kazandıracak" şeklinde yorumladı.


 İnşaat sektöründe 1.5 milyar KDV iadesi bekleniyor!


NAKİT AKIŞINA DESTEK

Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, üretim aşamasında oluşan KD V alacaklarının alınması gerektiğini belirterek, "Projelerimizi hayata geçirirken ödenen KD V miktarının bir kısmını alabilirsek eğer, nakit akışımıza destek olur diye düşünüyorum. Bu durum da sektörü ciddi anlamda hareketlendirir" şeklinde konuştu.


İnşaat sektöründe 1.5 milyar KDV iadesi bekleniyor!


SIKINTILARA MERHEM OLUR

Gayrimenkul sektörünün istihdam yaratarak 250 alt sektörü beslediğini hatırlatan GYODER Başkanı Aziz Torun, "Büyümenin lokomotif sektörü inşaatın desteklenmesi gerekiyor. Böyle bir KD V iadesi söz konusu olursa ve çerçeve büyütülürse sektör ivme kazanır. Sıkıntılarımıza merhem olur" ifadelerini kullandı.


İnşaat sektöründe 1.5 milyar KDV iadesi bekleniyor!


OYUNDA GÜÇLÜ KALIRIZ

İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım, "Hükümet inşaat sektöründeki faaliyetlerinin devamı için en gerekli şey olan nakit ihtiyacının karşılanması için güzel bir hamle yaptı. Yıllar sonrasına atılan KD V iadesinin ödenmesi, bizim oyunda daha güçlü kalmamızı ve daha atak yapmamıza neden olur" diye konuştu. Durbakayım, "Hükümet, döviz kredilerindeki sıfır faiz desteği ile yurtiçinde konut yapan müteahhitlerin yanı sıra yurtdışında faaliyet gösteren meslektaşlarımızın da yanında olduğunu gösterdi" diye konuştu.


İnşaat sektöründe 1.5 milyar KDV iadesi bekleniyor!


ADIMLARI DESTEKLİYORUZ

Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Mithat Yenigün (TM B) "İçinden geçilen zor dönemde ekonomide büyümenin lokomotifi olan inşaat sektörüne yönelik yatırımların ivme kaybetmeden sürdürülmesi büyük önem taşıyor. Hükümetimizin attığı adımları destekliyoruz" dedi.


İnşaat sektöründe 1.5 milyar KDV iadesi bekleniyor!İŞ BİTMEDEN İADE ÖNEMLİ

KONUTDER Başkanı Ömer Faruk Çelik, KD V iadelerinde kafa karışıklığı olduğunu belirterek, "İnşaatın başladığı her süreçte KD V'mizi ödüyoruz. KD V'yi de konutları tamamlayıp teslim ettikten en az 1 sene sonra geri alabiliyoruz. İnşaatların bitmesini beklemeden KD V iadesini alabilirsek eğer, sektöre ciddi anlamda finansman rahatlığı sağlar" dedi.


Sabah / Seda Tabak inşaatta kdv iadesi mi olacak , inşaat sektörü kdv son durum , inşaat kdv indirimi 2016 ,

Hemen Teslim 4 proje