21 / 05 / 2024

Evi olmayanlar için ev almanın tam zamanı!

Evi olmayanlar için ev almanın tam zamanı!

Gayrimenkul sertifikası ile konut sahibi olamayan dar gelirli vatandaşın metrekare ile konut satın alabilecek.


Bir gayrimenkul projesinin finansmanında kullanılmak üzere, projelerden metrekare bazında hisse satın alınabilmesinin önünü açan gayrimenkul sertifikası hayata geçirildi. Uygulamayla birlikte, konut sahibi olamayan dar gelirli vatandaş metrekare ile konut satın alabilecek.


Gayrimenkul sertifikası modelinin, doğru uygulanması koşuluyla, başta kentsel dönüşüm projelerinde olmak üzere sektör için çok yararlı bir uygulama olacağını belirten Emlaksatan.com’un Kurucusu Abdurrahman Koç, “Uygulama, sektör açısından bir reform niteliği taşıyor. Konut sahibi olmak isteyen vatandaşa kolaylık sağlamasının yanı sıra sağlıklı kentlerin gelişimine katkı sağlayacak. Kentsel dönüşüm bölgelerinde yaşayan vatandaşlar, konutları karşılığında gayrimenkul ya da gayrimenkul sertifikaları alabilecekler. ” dedi.


Firmalar Daha Kolay Finansman Sağlayacak

Metrekare bazlı satışla, inşaat firmalarının daha hızlı satış yapabileceğinin altını çizen Koç, “Gayrimenkul sertifikası uygulamasıyla, konut almaya gücü yetmeyen vatandaş, metrekare bazında hisse satın alabilecek. Proje tamamlandığında elinde yeterli sayıda gayrimenkul sertifikası bulunduran vatandaşlar, proje kapsamındaki konutun tamamını da alabilecek. Ayrıca aynı anda birden farklı projeye de yatırım yapılabilecek. İnşaat firması ise metrekare bazlı satışı daha hızlı yapacağından, daha kolay finansman sağlayacak.” ifadelerini kullandı.


Gayrimenkul, Finansal Araç Olacak

Gayrimenkul sertifikasını paraya çevirmenin de mümkün olduğunu söyleyen Koç, “Projeler bir süre sonra değerlenenince, satın alınan gayrimenkul sertifikası da o oranda değerlenir. Sertifikayı nakit paraya çevirebilmek de mümkün. Dolayısıyla gayrimenkul sertifikası bir yatırım aracıdır. Ayrıca gayrimenkul sertifikalarının borsada alınıp satılabilmesiyle birlikte, gayrimenkul borsada işlem gören bir finansal araç olacak.” dedi.