Emlak Bankası tamam, sıra konut kredisi faiz oranında!


Emlak Bankası tamam, sıra konut kredisi faiz oranında!

100 Günlük Eylem Planı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı. Eylem Planı'nda Emlak Bankası'nın yeniden faaliyete geçeceği belirtildi. Sektör temsilcileri sorunlar ve çözüm önerileri için Bakan Kurum'a rapor sundu.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 100 Günlük Eylem Planı'nı Beştepe'de açıkladı. Eylem Planı'nda Emlak Bankası'nın yeniden faaliyete geçecek olması konusu yer aldı. Şimdi de gözler konut kredilerindeki faiz oranlarına çevrildi.


Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ı ziyaret edip, sorunlar ve çözüm önerileri için rapor sunan sektör temsilcileri kredi desteği sağlanması için istekte bulundu.Emlak Bankası yeniden faaliyete geçiyor!
Takvim Gazetesi'nde yer alan habere göre, raporda, Konut kredi faiz yüküne bir süreliğine de olsa genel bütçeden destek sağlanması, KDV ve tapu harçlarında sürekli indirim, ilk evini alacak vatandaşa kredi desteği (Konut kredi faizinin gelir vergisinden düşmesi), şirketlerin KDV iadeleri için düzenleme yapılması, sektöre özel bir KGF paketinin hazırlanması yer aldı. 


100 GÜNLÜK EYLEM PLANI'NDA ÖNE ÇIKAN MADDELER

- Kanal İstanbul için taşınmaz devri ve planlama çalışmalarının tamamlanması,

- 5 millet bahçesinin tamamlanması, 6'sı için temelin atılması ve 22'si için projelendirme çalışması yapılması,

- Kentsel dönüşüm kapsamında 17 bin konut ve işyerinin yapımı tamamlanması, 16 bini için temeli atılması, 18 bin 750 konut için projelendirme aşamasına geçilmesi,

- Kamu konutlarının ekonomiye kazandırılması,

- Şehit aileleri, ihtiyaç sahipleri için 60 milyon lira faizsiz konut kredi desteği sağlanması,

- Dar gelirli için 15 bin 523 konutun satışı ve 15 bin 506 konutun ihalesinin tamamlanması,

- Yapı ruhsatlarında imza sayısının 1'e düşürülmesi,

- Tapu kadastro yurtdışı teşkilatının kurulması,

- Taşınmaz Değerleme Sistemi'nin kurulması,

- Mülkiyet hakkını koruyan, şeffaf bir imar rejiminin altyapının kurulması,

- Kaynak ve zaman tasarrufu için e-haciz sistemine geçilmesi,

- Yatırımlar için arsa ihtiyaç analizinin yapılması,

- Ekonomiye kazandırmak için 13 bin kilometrekarelik tescil harici alanın belirlenmesi.Konut kredisi faizleri düşüyor mu? Faizler güncellendi!Önerilen Bağlantılar : Yeni konut projeleriemlak bankası ne zaman açılacak , konut kredisi faiz oranları , konut kredisi faizi düşer mi ,