29 / 09 / 2023

Altına dayalı kira sertifikası bugün başlıyor!

 Altına dayalı kira sertifikası bugün başlıyor!

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından belirlenen bankalar aracılığı ile bugünden itibaren altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası talep toplama işlemleriyle Euro ve dolar cinsinden devlet tahvili ihracına başlanacak...


Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından belirlenen bankalar aracılığı ile bugünden itibaren altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası talep toplama işlemleriyle Euro ve dolar cinsinden devlet tahvili ihracına başlanacak.


Bireysel yatırımcılara sunulan finansman araçlarının çeşitlendirilmesi ve yatırımcı tabanının genişletilmesi amacıyla 17-21 Aralık'ta talep toplama yöntemiyle Euro ve dolar cinsinden devlet tahvili ihracı yapılabilecek. 


Habertürk'te yer alan habere göre, senetler 28 Aralık Cuma günü yatırımcıların hesaplarına aktarılacak.


BİREYSEL YATIRIMCIYA SATILACAK


Euro ve dolar cinsi devlet tahvilleri, bireysel yatırımcılara satılacak. Senetler için talep toplama işlemleriyle senetlerin ihracı, kupon ödemeleri ve itfası Akbank, Denizbank, QNB Finansbank, Türk Ekonomi Bankası, Garanti Bankası, Halk Bankası, İş Bankası, Vakıflar Bankası, Ziraat Bankası, Yapı ve Kredi Bankası aracılığıyla yapılabilecek. 


2 YIL VADELİ OLACAK, YILLIK GETİRİSİ YÜZDE 2.4


Hazine ve Maliye Bakanlığınca bugün itibariyle Türkiye genelinde etaplar halinde Altın Tahvili ve Altına Dayalı Kira Sertifikası talep toplama işlemleri ve ihracı gerçekleştirilecek.


Senetler 2 yıl (728 gün) vadeli olacak, ilgili etaba ilişkin talep toplama dönemini takip eden hafta çarşamba günleri yatırımcıların hesaplarına aktarılacak, yatırımcısına her 6 ayda bir altın fiyatına endeksli yüzde 1,2 (yıllık yüzde 2,4) getiri sağlayacak. Getiriler yatırımcıların hesaplarına Türk lirası cinsinden ödenecek.