15 / 07 / 2024

Güllüce: Kentsel dönüşüm zor bir çalışma!

Güllüce: Kentsel dönüşüm zor bir çalışma!

Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü'nü ziyaret eden Bakan Güllüce, kentsel dönüşümün zor bir çalışma olduğunu belirterek buradaki çalışmalar hakkında bilgi aldı.


Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, kentsel dönüşümün zor bir çalışma olduğunu ifade ederek, "Bir belediye başkanının buna teşebbüs edebilmesi, bunun hazırlığını yapması, altyapısını hazırlaması, vatandaşla uzlaşarak ve vatandaşın gönlünü alarak yapması kolay değil" dedi. 


Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü'nü ziyaret eden Bakan Güllüce, kentsel dönüşümün zor bir çalışma olduğunu belirterek buradaki çalışmalar hakkında bilgi aldı. 


Güllüce, Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Mustafa Erdik'in sunduğu brifingin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. 


Bir gazetecinin, "Akkuyu nükleer santralindeki ÇED raporunda sahte imza bulunduğuna" ilişkin sorusu üzerine Güllüce, "Lüzumsuzlukla iştigaldir bu. Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve bu millet, istemeyenlere rağmen gelişecek ve kalkınacaktır" ifadelerini kullandı.


Bakan Güllüce, şöyle devam etti: 


"Böyle parazit haberlerle kafa bulandırmayla bir yere varılacağı da yok. Hiçbir engelleme, bu milletin zenginliğini bu ülkenin kalkınmasını, lider ülke olmasını engelleyemeyecektir. Bunları yazanlara ve yazdıranlara söylüyorum; boşuna uğraşıyorsunuz. Bu millet gelişecek. Dünyanın en büyük 10 ülkesinden biri olacak. Ne ederseniz edin, ne kadar uğraşırsanız uğraşın. Sizi kimler yönlendiriyorsa yönlendirsin ama bu ülke gelişecek."


Türkiye'nin teknik ve ekonomik olarak gelişeceğinin altını çizen Güllüce, "Bu ülke, on büyük ülkeden biri olacak. Bu millet ayağa kalktı, durduramayacaksınız. Lüzumsuz şeylerle dünya milletleri huzurunda da Türkiye'nin itibarını azaltmaya yönelik bir organizasyon bu laflar. 'Kendi milletine bu yapılabilir mi' diye de sorun siz onlara lütfen" diye konuştu. 


En zor paylaşılan şey, gayrimenkuldür


Bakan Güllüce, yakın dönemde kentsel dönüşüm kapsamına alınacak ya da alınmış bölgelerle ilgili olarak da "Kahramanmaraş üzerinde çok iyi çalışıyoruz. Ceyhan başlıyor. Sakarya-Erenler, Bolu- Gerede var. Hazırlık yapmakta olan ve henüz tamamını sunmamış olan Bursa'nın bir iki belediyesi var" dedi. 


İstanbul'daki kentsel dönüşüme ilişkin soru üzerine ise Güllüce, "Kentsel dönüşümü biz yapmıyoruz. Biz yaptırıyoruz. Belediyeler bizimle birlikte yol alıyor. Hangi belediye hudutlarındaysa o belediyenin bu konuda çalışma yapmış olması lazım ki; yapıyordur" diye konuştu.


İdris Güllüce, kentsel dönüşüme yönelik eleştirilere de değinerek şunları söyledi:


"Kentsel dönüşüm çok zor bir şey. Bir belediye başkanının buna teşebbüs edebilmesi, bunun hazırlığını yapması, altyapısını hazırlaması, vatandaşla uzlaşarak ve vatandaşın gönlünü alarak yapması kolay değil. En zor paylaşılan şey, gayrimenkuldür. Bir adamın arsasını, binasını, arsasının konumu farklı olan bir şeyi paylaşıyorsunuz. Bu, para paylaşmak, buğday, patates paylaşmak gibi olmaz. Gayrimenkulün nedret sıfatı vardır. Tek bir tanedir. O binada güneye bakan bir ya da iki daire vardır. Ama arkasındaki ya da yanındaki daire farklı değerlerdedir. O yüzden de kentsel dönüşüm çok zor bir iştir. Ama yapacağız bunu."


Bakan Güllüce, son günlerde meydana gelen yağışlar konusunda ise "Öyle tahmin ediyorum ki bu yıl suyla ilgili sorun yaşamayacağız. Anadolu'da da yağmur ve kar fazla, bu sevindirici. 'Kar berekettir' diye Anadolu'da bir deyim vardır" dedi.


Ziyaret sırasında Güllüce'ye eşlik eden Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Erdik, bölgesel deprem izleme kapasitesi, Doğu Akdeniz-Ege-Karadeniz tsunami merkezi, İGDAŞ Deprem koruma sistemi, akıllı telefon uygulamaları, erken deprem uyarı sistemi, deprem acil müdahale sistemiyle ilgili bilgi verdi. 


Güllüce, ziyaret sonrası Ulusal Deprem İzleme Merkezi Müdürü Dr. Doğan Kalafat eşliğinde, Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müzesi'ni gezdi.


AA