24 / 04 / 2024

Türkiye'nin En Büyük Şehir Parkı Projesi için imza atıldı!

Türkiye'nin En Büyük Şehir Parkı Projesi için imza atıldı!

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce Esenler’de gerçekleştirilen "Dünyanın En Büyük Kentsel Dönüşüm Projesi ve Dünyanın Üçüncü, Türkiye'nin En Büyük Şehir Parkı Projesi" protokolü imza törenine katıldı.


Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce Esenler’de gerçekleştirilen "Dünyanın En Büyük Kentsel Dönüşüm Projesi ve Dünyanın Üçüncü, Türkiye'nin En Büyük Şehir Parkı Projesi" protokolü imza törenine katıldı. Bakan Güllüce, 20. asrın en büyük problemlerinden birinin, insanoğluna esenlik bulmak olduğunu söyledi.


Projede, Savunma Bakanlığı'nın büyük emeğiyle Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) yöneticilerinin de imzası bulunduğunu ifade eden Bakan Güllüce, esenliğin olduğu bir şehri kurmak ve projeyi hayata geçirmek için verdikleri destekten dolayı teşekkür etti.


Çalışmayı "baba proje" olarak değerlendiren Bakan Güllüce, "Benim üslubumla 'baba', teknik söylersek 'mega' proje. İkincisi de zor bir proje. Yani oraya iki tane ağaç koyarak yapılan değil. Bu iş alın teri, bilgi, hikmet, gayret, tasavvur isteyen bir proje" diye konuştu.


"Esenler'de, derdi olanın derdine çözüm bulunacak"


Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu da kentsel dönüşüm projesine ilişkin bilgi verdi.


"Bu şehir, dışarıdan nüfus transfer eden şehir değil, Esenler'de, derdi olanın derdine çözüm bulan bir şehir olacak. Esenler'de şu anda 40 bin konut var ki imar kısıtlılığından dolayı ya da mülkiyet sorunundan dolayı hiçbir iş yapamayan, çivi çakamayan 40 bin konutumuz, yani 200 bin kişi var. Bunlar 40-50 yıldır hiçbir işlem yapamıyorlar. Eğer bir deprem söz konusu olursa çok büyük hasar görecek konutlardır. Projenin birinci etabında imar kısıtlılığı çeken 40 bin konutun transferi gerçekleştirilecek."


Konuşmaların ardından Bakan Güllüce ve Belediye Başkanı Göksu, İller Bankası Genel Müdürü Mehmet Turgut Dedeoğlu, Esenler Kaymakamı Yüksel Ünal, projenin protokolünü imzaladı.


TOKİ HaberÖnerilen Bağlantılar : TOKİ indirim 2016